Search for “Simon Gate”

Resultat 1–20 av 112

Magnifikt utbud på höstens Moderna!

Inför Moderna hösten 2012
Toppnumret denna gång måste ju sägas vara Marc Chagalls målning Ur tusen och en natt. Sällan kommer sådana konstverk av den store konstnären ut på svenska auktionsmarknaden.

Läs mer
Moderna h12

Moderna

Först ut av de stora auktionerna under säsongen är Moderna. Litet förenklat kan vi säga att vi här säljer konst, design och konsthantverk från 1900-talets början.

Läs mer
Moderna v17

Slutinlämning Moderna & Nutida!

Ta chansen och sälj i gott sällskap på höstens  Moderna & Nutida. Slagauktion den X november. Våra experter på Nybrogatan 32 står redo att hjälpa dig med värdering och inlämning.
Vi söker svensk och internationell konst och skulptur, moderna möbler och design, mattor, glas, keramik och silver.

Läs mer
Karin Broos

Ta chansen och sälj i gott sällskap på höstens  Moderna & Nutida. Slagauktion den 25 november. Våra experter på Nybrogatan 32 står redo att hjälpa dig med värdering och inlämning.

Läs mer
Karin Broos

Sälj i gott sällskap!

Inlämning pågår till höstens Moderna & Nutida auktion, vi söker möbler, design, belysning, mattor, glas, keramik, silver och smycken av alla 1900-talets stora designers.

Läs mer

Glas & Keramik sökes!

Vi söker keramik och glas av 1900-talets kända formgivare och tillverkare inför en kommande temaauktion.

Läs mer
Glas & Keramik

Inför Moderna hösten 2011

Moderna, med ett rikt utbud av svenska modernister och konsthantverk, möbler och design. I auktionen ingår också Bengt Helins samling.

Läs mer
Moderna h11

Picasso höjdpunkt på höstens Moderna

Moderna 21-22 oktober
Auktionens absoluta höjdpunkt är ett återupptäckt verk av världens kanske mest kände konstnär, Pablo Picasso, ett porträtt föreställande vännen och skulptören Dionís Renart, utfört i Barcelona 1899. Porträttet har ingått i en svensk privatsamling sedan tidigt 1960-tal och har aldrig tidigare förekommit på auktion. På möbelavdelningen satsar vi på Swedish Modern, svenskt 1930-50-tal, som just nu uppmärksammas stort internationellt.

Läs mer
Picasso MH14