Värdera mitt föremål

Om du har många eller större/skrymmande föremål rekommenderar vi att du kontaktar oss först.

Stockholms Auktionsverk Helsinki

Mailvärdering
Mailet skall innehålla så mycket som möjligt av följande:
- En utförlig beskrivning av föremålet (T.ex mått, material, formgivare/tillverkare, proveniens, skador, etc)
- Ev bilder (jpg-format, max 10 megabyte)
- Namn och ev kundnr
- Adress och telefon
- E-postadress

Mailet skickar du sedan till ditt närmsta auktionshus:
Magasin 5, Palermogatan 19 i Stockholms Frihamn: vardering@auktionsverket.se
Globen, Slakthusgatan 22, Johanneshov: vardering.globen@auktionsverket.se
Göteborg, Geijersgatan 14: goteborg@auktionsverket.se
Helsingborg, Makadamgatan 11: vardering.helsingborg@auktionsverket.se
Malmö, Baltzargatan 6: vardering.malmo@auktionsverket.se
Helsingfors, Södra kajen 14: info.helsinki@auktionsverket.com
Nybrogatan 32, Stockholm: fineart@auktionsverket.se

Telefonvärdering

Du kan också nå oss på telefon för en värdering, se telefonnummer under respektive auktionshus kontaktsida genom att klicka på Auktionshusets namn i listan ovan.

Värdering via post

Vill du hellre posta ett brev med fotografier på föremålen går det naturligtvis också bra. Se under mailvärdering vilken information vi behöver med brevet. Postadresser finner du under respektive auktionshus kontaktsida genom att klicka på Auktionshusets namn i listan ovan.

Observera att värdering utifrån fotografi alltid är preliminär och kan komma att revideras. Värderingar utförda av Stockholms Auktionsverk är konfidentiella och får ej användas av tredje part.

Värdering i hemmet
Vid större försäljningar kan vi utföra försäljningsvärdering i hemmet, läs mer om detta under Värdering av hela hem