Vårens Klassiska på Stockholms Auktionsverk

Vårens klassiska på Stockholms Auktionsverk bjuder på mästerlig konst, klassiskt konsthantverk, vackra mattor, silver och utsökta smycken. Varmt välkomna till Nybrogatan 32

Ernst Josephson, Venetiansk dansös (beskuren)

Pressinformation 03-06-19

Klassiska

Visning 5-11 juni
Vardagar kl 11-18
Nationaldagen kl 11-17
Lördag & söndag kl 11-17

Auktion 12 juni kl 13.00

till katalogen

Konstavdelningens höjdpunkt är den festskimrande målningen Venetiansk Dansös av Ernst Josephson från 1889/90. Den ljusfyllda målningen ger inga föraningar om konstnärens tilltagande mentala sjukdom, utan uppvisar i stället ett flyende ögonblick av lustfylld energi och rytmisk intensitet. (2 500 000 – 3 000 000 SEK). Målningen har tidigare tillhört konstnärsparet Hanna och Georg Pauli som vid tiden hade en betydande konstsamling.

En annan stor konstsamlare var Ove Eklöf, vars samling från Rackstadgruppen i Värmland Stockholms Auktionsverk nu fått förtroendet att sälja. I denna samling återfinns verk av alla tongivande medlemmar av Rackstadgruppen, såsom Bror Lindh, Ture Ander, Björn Ahlgrensson och Fritz Lindström. På auktionen säljs också två vitt skilda naturmålningar av kolonins centralgestalt, Gustav Fjaestad; den vinterlyriska Rimfrost och strömmigt vatten (400 000 – 500 000 SEK) och Vitsippor och kabbeleka (250 000 – 300 000 SEK), fylld av spirande vårkänslor.

I avdelningen för utländsk konst återfinns flera praktverk från våra grannländer, däribland målningen Blomstertorget i Köpenhamn (1 000 000 – 1 200 000 SEK) av danske Paul Fischer. Fischer är känd för sina vardagliga scener från Köpenhamns gator och torg, och har här fångat sin elegant klädda hustru Dagny Grønneberg med en ljuvlig bukett syrener.

Bland övriga betydande internationella konstverk kan nämnas de förtjusande akvarellerna av Shaikh Zayn Al-Din kallade Papegoja i ett pakarträd (500 000 – 600 000 SEK) och Falsaträd med kungsnäktergal (500 000 – 600 000 SEK). Dessa ingår i ett beställningsarbete av Lady Mary Impey, fru till Överdomaren av Bengalien, som avbildar djuren och växtligheten i hennes privata zoo och trädgårdar i Calcutta. Samlingen, benämnd Impeyalbumet och bestående av över 300 delar, såldes på en auktion 1810, och flera verk finns idag på museer runt om i världen, såsom the Metropolitan Museum of Art i New York och Victoria and Albert Museum i London.

Bland Old Masters kan nämnas Angelo Trevisanis verk Darius familj inför Alexander den store (150 000 – 200 000 SEK), som är en välarbetad studie till den större målningen med samma motiv som idag finns på Nationalmuseum i Stockholm. Det vid tiden populära motivet föreställer Alexander den Store som benådar Persiens kung Darius med familj efter att ha besegrat honom vid Slaget vid Issos 333 f.K.

På möbelavdelningen utmärker sig Prins Fredrik Adolfs chiffonier, s.k. secrétaire en armoire, utförd i Georg Haupts verkstad 1770-1784 (300 000 – 400 000 SEK) ett högklassigt gustavianskt stockholmsarbete av verksgesällen Gustaf Adolph Ditzinger (ämbetsmästare i Stockholm 1788-1800/06), fanerad med björk, citronträ, ebenholts, mahogny, platan och rosenträ samt med brännförgyllda beslag i brons.

Skrivmöbeln har ingått i prins Fredrik Adolfs, yngsta bror till Gustav III, enskilda egendom vid hans lustslott Tullgarn. Möbeln är ett lysande exempel på Stockholms Auktionsverks position som världens äldsta auktionshus, då densamma såldes vid prinsens sterbhusauktion den 30 april 1806. Nu finns ett unikt tillfälle att förvärva denna kungliga möbel.

Vid frågor om auktionen, kontakta Ebba von Schreeb, Stockholms Auktionsverk,
073-50 63 88 83 eller ebba.von.schreeb@auktionsverket.se