Vårens högsta noteringar för svensk och internationell konst

Vårens högsta noteringar för svensk och internationell konst - Hilding Linnqvist ”Sommarnatt” såld för 7,5 miljoner. Vårens Moderna auktion på Stockholms Auktionsverk resulterade i totalt fyra miljonnoteringar, ett starkt resultat för flera verk av våra främsta svenska och internationella konstnärer.

Auguste Herbin, Composition 1916

”Vi är ett starkt team som arbetat hårt för denna auktion och gårdagens resultat är ett bevis på att Stockholms Auktionsverk Fine Art fortfarande är att räkna med.” säger Emma Ohlson, verksamhetschef på Fine Art.

Hilding Linnqvists magnifika Sommarnatt från 1924 hade auktionens högsta slutpris på 7,5 miljoner kronor (nr 298, utrop 6.000.000 - 8.000.000 SEK). Målningen är ett av Hilding Linnqvists absolut viktigaste verk och har aldrig tidigare varit ute till försäljning. Linnqvist är 1900-talets kanske främste stockholmsskildrare och detta mästerverk visar en vy från Riddarholmen mot Söders höjder under en magisk försommarnatt.

Ett annat utmärkande verk från den svenska avdelningen var Olle Baertlings, Paris 1955, som efter en intensiv budgivning såldes för 1.900.000 SEK (nr 282, utrop 800.000 - 1.000. 000 kr). Einar Jolins Venezia såldes för 690.000 SEK (nr 311, utrop 300.000 - 350.000 SEK).

Den internationella avdelningen bjöd bland annat på den kubistiska målningen Composition av Auguste Herbin från 1916. Målningen som är ett imponerande verk gällande storlek, komposition och färghantering såldes efter en utdragen budgivning för 4.900.000 kr (nr 402, utrop 3.500.000 - 4.000.000 SEK). Herbin var ledande inom abstrakt måleri i Frankrike och medgrundare till gruppen Abstraction-Création och den viktiga konstsalongen Salon des Réalités Nouvelles.

Concetto Spaziale av Lucio Fontana i blandteknik såldes för 1.200.000 kr (nr 385, utrop 600.000 - 800.000 SEK). Den mexikanske konstnären Ricardo Martinez, Mujer con fondo rojo såldes för 490.000 SEK (nr 388, utrop 200.000 - 250.000 SEK). Sist ut var Michael Goldberg med sin abstrakta komposition som såldes för imponerande 320.000 SEK (nr 391, utrop 50.000 - 60.000 SEK).

Skulpturavdelningens viktigaste verk var Statue of Liberty av nyrealisten Arman Fernandez som såldes för 765.000 SEK (nr 389, utrop 600.000 - 800.000 SEK). Armans sönderskurna och itusågade föremål har blivit hans signum. Som en hyllning till hans nya hemstad New York skapade han bronsskulpturen Statue of Liberty i sin verkstadsliknande ateljé på Manhattan. Skulpturen är unik och mäter i höjd hela 148 cm.

Designavdelningen bjöd också på fina resultat, Piero Fornasettis vikskärm från 1950-tal såldes för 73.000 SEK (nr 9, utrop 30.000 - 40.000 SEK). Axel Einar Hjorths furumöbler är fortsatt efterfrågade. ”Utö” soffbord såldes för 135 000 SEK (nr 50, utrop 60.000 - 80.000 kr), ”Utö” biblioteksbord för 220 000 SEK (nr 51, utrop 180.000 SEK). Bland dansk design såldes Hans J. Wegners matbord för 220.000 SEK (nr 117, utrop 100.000 - 125.000 kr). Olof Hults ”Mikrokosmos”, amplar i gjutjärn såldes för 87.750 SEK (nr 41, utrop 20.000 - 25.000 SEK).

På glas- och keramikavdelningen stod Berndt Friberg ut med sin enastående vas i blå harpälsglasyr från Gustavsberg, som såldes för 127.000 SEK (nr 239, utrop 30.000 - 40.000 SEK) jämte Edvin Öhrströms Arielvas, Orrefors 1939 som såldes för 280.000 SEK (nr 202, utrop 200. 000 - 250.000 SEK) samt Öhrströms vas, i Edvin-teknik som såldes för 83.000 SEK (nr 201, utrop 40.000 - 50.000 SEK).

Moderna
Totalt utrop: 25.612.000 SEK
Totalt sålt: 26.812.000 SEK

(Alla priser inkl köparprovision samt droit de suite i förekommande fall)

För ytterligare information vänligen kontakta Ebba von Schreeb

ebba.von.schreeb@auktionsverket.se • 0735 06 38 83