Tore Wretman à la carte

”Tore Wretman à la carte” - Stockholms Auktionsverk auktionerar ut Tore Wretmans privata samling. Visning Nybrogatan 32 den 23-28 september. Auktion 29 september 2019

Tore Wretman à la carte. Stockholms Auktionsverk auktionerar ut Tore Wretmans privata samling

Tore Wretman var mannen som lärde svenska folket att tillaga och uppskatta god mat, med betoning på husmanskosten. Genom åren blev han både en framgångsrik entreprenör/restauratör och en uppskattad läromästare. Många menar att han lade grunden för att den nu så framgångsrika svenska matkonsten även i ett internationellt sammanhang blivit en succé (t ex Svenska Kocklandslaget). Han grundade Gastronomiska Akademin och var en av dem som 1983 drog igång den populära tävlingen ”Årets Kock”. Genom sin gärning och sin skapande matfantasi är han en bidragande faktor till att matlagning som kunskap och konst nu har givit kockyrket en mycket hög status.

Stockholms Auktionsverk fått förtroendet att botanisera i gastronomen och stjärnkrögaren Tore Wretmans liv och gärning. I september 2019 visas och auktioneras hans privata konstsamling ut tillsammans med en rad olika köks- och restaurangföremål. Våra experter har i samarbete med Tores hustru, Ewa Wretman, gjort ett urval av föremål som hyllar hans gärning inom svensk och internationell gastronomi men också visar en del av Tores privata samlarsida.

”Jag är glad över att Stockholms Auktionsverk planerar och genomför auktionen av Tores kulturarv”, säger Ewa Wretman. ”Där finns den expertis som behövs och den publik som uppskattar både högkvalitativa auktionsobjekt och Tores gärning som entreprenör, inspiratör och framträdande inom restaurangbranschen i Sverige”.

Tore Wretman levde för matkonsten och hans påverkan på generationer av efterföljande kockar och andra matintresserade går knappast att överskatta. Men Tore hade många strängar på sin lyra. Bland annat hade han ett stort konstintresse och i hans samling ingår flera viktiga verk av internationella storheter som Lucio Fontana och Christo samt grafiska verk Joan Miró, Pablo Picasso, Georges Braque. Flera av verken köptes genom Galleri Pierre Lundholm eller på det legendariska Galerie Bleue. I samlingen ingår även svenska konstnärer som Carl Otto Hulthén, Carl Fredrik Reuterswärd och Ragnar Sandberg med flera.

I auktionen ingår som väntat ett stort antal föremål för det dukade bordet. Den som är road har till exempel en chans att bli ny ägare till några olika delar av Operakällarens servis “Smörgås-bordet”. Men här finns också kinesiskt blåvitt 1700-talsporslin, vackra karaffer, huvar i pläter för söndagssteken, silverljusstakar och kopparkastruller med kunglig proveniens. Vännen Hans Hedberg har formgivit flera skulpturer - i form av ägg och pumpor, som förgyller vilket vackert matbord som helst.

Samlingen speglar även ett av Tores andra stora intressen - segling! Här finns vackra båtmodeller och annat som tillhör båtlivet. Vidare säljs speglar, vaser och andra inredningsföremål med denna unika proveniens.

Till katalog

Auktion 29 september

Vid frågor om auktionen, kontakta Li Pamp på li.pamp@auktionsverket.se