Mästerverk av flera framstående 1900-talsmodernister på vårens Moderna

Det drar ihop sig inför vårens Moderna auktion på Stockholms Auktionsverk och i visningen som öppnar den 9 maj ingår en viktig privatsamling med utsökta verk av svenska modernister.

Moderna 16 maj 2019. Hilding Linnqvist, Stockholm - Sommarnatt

Samlingens juvel är HILDING LINNQVISTS magnifika Stockholm - Sommarnatt, från 1924 (utrop 6.000.000-8.000.000 kr), vilken anses vara ett av konstnärens absolut viktigaste verk. Linnqvist är 1900-talets kanske främste stockholmsskildrare och detta mästerverk visar en vy från Riddarholmen mot Söders höjder under en magisk försommarnatt. Målningen har aldrig tidigare varit ute till försäljning på auktion.

Från samma samling säljs också ett betydande verk av  SIGRID HJERTÉN Iván med snöbollsmössa, utförd 1918 (utrop 1.000.000-1.500.000 kr) föreställande den vinterklädde sonen i djärv pose. Generationskamraten EINAR JOLIN förför med målningen Venezia (Segelbåtar, Venedig), utförd 1921 (utrop 300.000-350.000 kr).

Den mångfacetterade målaren JOHN JON-AND representeras med verket Slussen, Trollhättan, från 1916. En målning med klara modernistiska impulser. Under 1910-talet präglades konstnärens oeuvre av ett dynamiskt måleri i expressionismens och kubismens anda (utrop 300.000-400.000 kr).

Redan på 1960-talet började BIRGIT BROMS intressera sig för särskilda platser i Stockholm och dess husfasader. Enligt konstnären var platser lika magiska som människor. Just dessa husfasader återkom hon till under hela sitt konstnärskap. Auktionens målning, David Bagares Gata I, är utförd 1983 (utrop 200.000-250.000 kr).

Stockholms Auktionsverk - känt för att ha branschens främsta avdelning för internationell konst - så även denna säsong!

Den spektakulära kubistiska målningen Composition av AUGUSTE HERBIN lyser extra starkt på avdelningen för internationellt måleri. Herbin var ledande inom abstrakt måleri i Frankrike och medgrundare till den viktiga konstsalongen Salon des Réalités Nouvelles och gruppen Abstraction-Création. Målningen är ett imponerande verk gällande såväl storlek, komposition och färghantering (utrop 3.500.000-4.000.000 kr).

Bland övriga betydande internationella konstverk kan nämnas den mexikanske konstnären RICARDO MARTINEZ DE HOYOS Figura con fondo rojo (utrop 200.000-300.000 kr), italienaren GIORGIO DE CHIRICOS Achille in riva al fiume Peneo (utrop 400.000-500.000 kr) samt den i Italien verksamme konstnären LUCIO FONTANA med konstverket Concetto Spaziale i blandteknik (utrop 600.000-800.000 kr).

Skulpturavdelningens viktigaste verk är den imponerande Horizontally sliced bronze cast Statue of Liberty av nyrealisten ARMAN FERNANDEZ. Hans sönderskurna och itusågade föremål har blivit hans signum. Som en hyllning till nya hemstaden New York skapade han bronsskulpturen Statue of Liberty i sin verkstadsliknande ateljé på Manhattan. Auktionens skulptur är unik och mäter i höjd hela 148 cm (utrop 600.000-800.000 kr).

Möbelavdelningen bjuder på en spännande mix av bland andra Piero Fornasetti, Greta Magnusson Grossman och Axel Einar Hjorth.

PIERO FORNASETTI representeras med sin härliga fyrdelade vikskärm från 1950-talet med namnet “City of cards” (utrop 30 000-40 000 kr). Fler höjdpunkter är två fantastiska bordslampor av den legendariska LOUIS COMFORT TIFFANY- tillverkade i New York omkring 1910 (utrop 160 000-200 000 kr).

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN var före sin tid när hon som kvinna inrättade en inredningsbutik på Sturegatan i Stockholm vid 1930-talets början. Hennes föremål återfinns sällan på auktioner och vi är stolta över att erbjuda en soffa (utrop 80 000-90 000 kr) och två fåtöljer (utrop 60 000-80 000 kr) formgivna av henne.

AXEL EINAR HJORTH ritade byrån “Oh boy” redan 1929 som tillhör en av hans tidiga möbler utförda för Nordiska Kompaniet. Modellen ställdes ut på Stockholmsutställningen 1930, och denna byrå är tillverkad 1931 (utrop 50 000- 60 000 kr).

För mer information, kontakta Ebba von Schreeb
ebba.von.schreeb@auktionsverket.se

Moderna
Visning 9-15 maj
Auktion 16 maj 2019