Starkt resultat för Modern + Contemporary Art & Design!

Den 20 november klubbades Modern + Contemporary Art & Design. Under dagen såldes bland annat Joan Mirós, Sans titre för 920 000 SEK och Karin Mamma Anderssons verk Ni börjar ju alltid om II för 790 000 SEK. På möbelsidan är föremål signerade Axel Einar Hjort fortfarande mycket eftertraktade, här såldes soffan Funkis tillverkad för NK 1932 för 245 000 SEK.

Läs mer

Lyckad välgörenhetsauktion på Kungliga Operan

Onsdagskvällens auktion på Kungliga Operan blev en succé där t ex de mest exklusiva objekten, Askungens vagn och den bevingade hästen Pegasus, klubbades för summor över sina respektive utropspris. Auktionen genererade över 500.000 kr som oavkortat går till husets barn- och ungdomsverksamhet.

Läs mer

Emma Ohlson ny verksamhetschef för Fine Art

Det är med stor glädje vi kan introducera Emma Ohlson som ny verksamhetschef för Stockholms Auktionsverk Fine Art. Emma Ohlson har fått det dagliga ansvaret för att vidareutveckla Stockholms Auktionsverk som en betydande aktör på den nordiska och internationella Fine Art scenen.

Läs mer

Niclas Forsman lämnar sin tjänst som VD på Stockholms Auktionsverk

Niclas Forsman har valt att träda tillbaka som VD för Stockholms Auktionsverk efter 21 år på posten. Under hans ledning har Auktionsverket tagit steget in i ett nytt årtusende och presenterat konst, konsthantverk, design och antikviteter av högsta klass för allmänheten. Inte bara som handelsplats, utan också som kulturinstitution och kunskapscenter som förmedlat konst och konsthistoria på ett suveränt och respektfullt sätt.

Läs mer

ART PROJECT THANDA - Internationell grupputställning på Stockholms Auktionsverk med Afrika, Punk, Mexiko, biblisk feminism och New York-dandyism som tema

År 2016 tog konstnär Johan Falkman med sig 17 internationella konstnärer till Intibane, ett forsknings-camp, del av Dan Olofssons Safari Lodge, Thanda, i Sydafrika.Där fick de inspireras av den afrikanska kulturen, människorna, djurlivet och naturen. Arbetet presenteras nu i en stor grupputställning med måleri, skulptur och fotografi. Alla intäkter går till Christin och Dan Olofssons välgörenhetsorganisation Star for Life. Organisationen hjälper sydafrikanska ungdomar med utbildning och hälsa.

Läs mer
1–6 av 6