Starkt resultat för modernt konsthantverk

Modernas första dag blev en framgång för svenskt konsthantverk. I stort fokus under vårens första auktion var de vackra och unika möblerna signerade Carl Axel Acking.

Carl Axel Acking

Auktionens kanske mest unika objekt var den vackra sekretär av Carl Axel Acking som utfördes av Albin Johansson för Stockholms Stads Hantverksförening till Världsutställningen i Paris 1937. Sekretären såldes för 230 000 kr. Även ett par taklampor signerade Acking såldes på auktionen för 110 000 kr (nr 115 utrop 80 000 kr).

Onsdagens auktion bjöd också på ett flertal imponerande mattor. Edna Martins fantastiska matta Vintergatan (nr 282 utrop 150 000 kr) tillverkad i flossateknik av Handarbetets Vänner på 1950-talet såldes för 357 000 kr. Alexander Calders vävda tapet Autumn Leaves (nr 308 utrop 200 000 kr) finns i endast sex exemplar varav en är representerad i Victoria & Albert Collections i London. Tapeten såldes efter en längre budgivning för 357 000 kr.

Avdelningen silver utmärkte sig med Ferdinand Bobergs imponerande praktfat (nr 322 utrop 40 000 kr) tillverkat i silver från Sala silvergruva. Fatet såldes för 245 000 kr.

Exempel på anmärkningsvärda prisnoteringar:

nr 46 Axel Einar Hjorth, "Utö", soffbord 135 000 kr (utrop 60 000 kr)
nr 53 Alvar Aalto, sideboard, 74 000 kr (utrop 20 000 kr)
nr 77 Flemming Lassen fåtöljer 135 000 kr (utrop 80 000 kr)
nr 88 Axel Einar Hjort, Lovö, bord 86 000 kr (utrop 30 000 kr)
nr 95 Acton Schubell & Ib Madsen, fåtöljer 86 000 kr (utrop 50 000 kr)
nr 144 Paavo Tynell, tillskriven, takarmatur 123 000 kr (utrop 20 000 kr)
nr 155 Hans J. Wegner, Sabelbensbordet, Andreas Tuck 123 000 kr (utrop 60 000 kr)
nr 272 Anne-Mari Forsberg, "Gulbroka", matta, MMF 135 000 kr (utrop 35 000 kr)
nr 273 Barbro Nilsson, "Gyllenrutan", matta, MMF 135 000 kr (utrop 65 000 kr)
nr 247 Carlo Scarpa, spegel, Venini, Italien 92 000 kr (utrop 15 000 kr)
nr 376 Torun Bülow Hübe, halsring 33 000 kr (utrop 20 000 kr)
nr 397  Mönsterbok, graverat glas, Orrefors glasbruk 104 000 kr (utrop 10 000 kr)
nr 435 Berndt Friberg , vas 70 000 kr (utrop 25 000 kr)
nr 448 Hans Hedberg, skulptur, Biot 102 000 kr (utrop 40 000 kr)
nr 461 Lucie Rie, skål, London 61 000 kr (utrop 15 000 kr)
nr 455 Hertha Hillfon, skulptur 115 000 kr (utrop 35 000 kr)
nr 464 Pablo Picasso, Gothic pither 96 000 kr (utrop 60 000 kr)

FAKTA
Totalt dag 1
Totalt utrop: 10 540 000 kr
Totalt sålt: 12 164 000 kr

(Alla priser inkl köparprovision samt droit de suite i förekommande fall)