Starkt resultat för Böcker, Kartor & Handskrifter

På försommarens bokauktion samlades ett flertal entusiaster och samlare i salen på Nybrogatan 32. Intresset var stort, från både svenska och utländska budgivare, då det under eftermiddagen såldes böcker, kartor och handskrifter för 5,3 miljoner kronor.

Katharina Fahlstedt. Böcker, Kartor & Handskrifter.

- Gårdagens resultat visar att kunderna fortfarande har ett starkt intresse för unika exemplar av hög kvalitet och spännande provenienser, både när det gäller böcker och handskrifter, säger Katharina Fahlsted expert på Stockholms Auktionsverk.

Auktionen bjöd bland annat på en samling intressanta handskrifter, med proveniens Hassler, från 1400- och 1500-talet. Bland höjdpunkterna fanns ett vackert illuminerat verk från början av 1400-talet (nr 6014, utrop 100 000-120 000 kr) som efter ett flertal bud i salen och per telefon såldes för 306 000 kr. Från den svenska konstbokhandlaren Stefan Schuelers samling utmärkte sig ett verk med 66 etsningar av Pablo Picasso som såldes för 282 000 kr (nr 6110, utrop 250 000-300 000 kr). En annan höjdpunkt var Joachim Bouvets verk med teckningar från Kina som efter en längre budgivning såldes för 515 000 kr (nr 6190, utrop 150 000-200 000 kr).Vidare såldes cirka 180 brev ställda till John Forsell (1868-1941), den legendariske operachefen och barytonsångaren vid Stockholmsoperan. Några av toppnoteringarna blev de tio brev och kort från Selma Lagerlöf som såldes för 25 000 kr (nr 6295, utrop 5000-6000 kr). Samt fem brev från den finska kompositören Sibelius som såldes för 37 000 kr (nr 6300, utrop 5000-6000 kr).

Övriga anmärkningsvärda noteringar:

nr 6015 Book of Hours Northern Italy c. 1480, såld 123 000 kr (utrop 25 000-30 000 kr)
nr 6022 Missal probably Padua mid-15th century, såld 74 000 kr (utrop 8000-10 000 kr)
nr 6023 Illuminated psalter probably Lyon 1294-96, såld 257 000 kr (utrop 70 000-90 000)
nr 6074 Dante La divina commedia in binding by Aurifex, såld 22 000 kr (utrop 5000-6000 kr)
nr 6163 On India and Ceylon by De Bry 1606, såld 29 500 kr (utrop 12 000-15 000 kr)
nr 6167 Leith on the Prince of Wales Island, såld 27 000 kr (utrop 8000-10 000 kr)
nr 6233 Den vackraste kartan över Mälaren 1739, såld 15 000 kr (utrop 6000-7 000 kr)
nr 6284 Adelsbrev 1714 utfärdat av Karl XII, såld 67 500 kr (utrop 40 000-50 000 kr)
nr 6290 Strindbergs brev till Tore Svennberg med flera, såld 116 000 kr (utrop 50 000-60 000 kr)
nr 6300 Sibelius 5 signed letters to John Forsell, såld 37 000 kr (utrop 5000-6000 kr)
nr 6307 Zarah Leanders kärleksbrev till Gunnar Unger, 17 000 kr (utrop 8000-10 000 kr)

FAKTA
Böcker, Kartor & Handskrifter
Totalt utrop: 4,1 milj kr
Totalt sålt: 5,3 milj kr
(Alla priser inkl köparprovision)

För mer information angående Böcker, Kartor & Handskrifter vänligen kontakta:
Katharina Fahlstedt 08-453 67 49 katahrina.fahlstedt@auktionsverket.se
Hans Larsson 08-453 67 47 hans.larsson@auktionsverket.se