Stabil prisbild för klassiska möbler och miljonnotering vid årets sista Orientaliska auktion

Årets sista Klassiska auktion började med den orientaliska avdelningen som under förmiddagen visade fantastiska resultat. På eftermiddagen bjöds det på Klassiska möbler och konsthantverk.

1112. A Blue and White Ming-style Hexagonal 'Hu' Vase

Som så många gånger förr dominerades salen av framför allt kinesiska köpare och intressenter när auktionsdagen började med den orientaliska avdelningen. Auktionens skräll blev en vacker underglasyrblå hexagonal 'Hu' vas i Ming-stil som startade på blygsamma 30 000 kr, men som efter en lång budgivning slutade på svindlande 1,95 miljoner kronor. En vacker vikskärm med porslinsplaketter i famille rose med dekor av blommor och fåglar, som var en gåva till Carl Swartz (Sveriges statsminister 1917) från Gustaf Wallenberg i början av 1900-talet, rönte stort intresse under auktionen. Viksskärmen som hade ett utrop på 200 000 kr såldes efter budgivning för 404 000 kronor. Vidare såldes en samling fickur tillverkade på 1800-talet för den kinesiska marknaden. Ett av toppobjekten, ett fickur av Edouard Juvet, noterades till 123 000 kr (nr 1155 utrop 100 000 kr).

Eftermiddagen fortsatte med avdelningen Klassiska möbler och konsthantverk. En vacker ljuskrona sengustaviansk Montgolfier med utropet 60 000 kronor såldes för 153 000 kronor (nr 2043). Vidare en byrå, höggustaviansk av Nils Petter Stenström såldes för 257 000 kronor (nr 2087 utrop 200 000 kr). Även eftermiddagen bjöd på en skräll när ett par ryska figuriner, 1800-tal, med utrop 25 000 kr såldes för 233 000 kronor. På avdelningen för silver såldes bland annat ett par ljusstakar av Petter Eneroth omkring 1790 för 98 000 kronor (nr 2194 utrop 50 000 kr). Vidare ett par sockerskålar av Simson Ryberg 1783 med utropet 25 000 kronor som såldes för 54 000 kronor. På avdelning för smycken utmärkte sig bland annat en vacker brosch från Cartier som noterades till 32 000 kronor.

Andra anmärkningsvärda noteringar:

Orientaliska avdelningen
1005. A Tibeto-Chinese Repousse Figure of Buddha 196 000 kr (utrop 60 000 kr)
1013. A Collection of Jade Carvings and Snuff Bottles 88 000 kr (utrop 8000 kr)
1055. A Blue and White Lotus Bowl 42 000 kr (utrop 10 000 kr)
1058. A Blue and White Jar 86 000 kr (utrop 20 000 kr)
1070. A Blue and White Porcelain Plaque 34 000 kr (utrop 12 000 kr)
1089. A Pair of 'Battle of Svensksund' Cups and Saucers 19 000 kr (utrop 6 000 kr)
1098. A Pair of Celadon-Glazed 'Hu' Vases 55 000 kr (utrop 15 000 kr)
1102. A Famille Rose Reticulated Dish 430 000 kr (utrop 200 000 kr)
1118. A Famille Verte Rouleau Vase 170 000 kr (utrop 20 000 kr)

Möbler och konsthantverk
2047. Rökelsekar empire Frankrike 74 000 kr (utrop 60 000 kr)
2051. Sengustavianska salsstolar 147 000 kr (utrop 80 000 kr)
2052. Matbord sengustavianskt 184 000 kr (utrop 75 000 kr)
2070. Byrå i rokoko av Christian Linning (utrop 100 000 kr)
2073. Sengustaviansk soffa Ephraim Ståhl 67 000 kr (utrop 35 000 kr)
2086. Konsolbord tillskrivet Jonas Frisks verkstad 74 000 kr (utrop 25 000 kr)

Kuriosakabinettet
2105. Johan Tobias Sergel ur Trajanusfrisen 54 000 kr (utrop 20 000 kr)
2113. Matservis, 1799 års modell, Rörstrand 56 000 kr (utrop 20 000 kr)
2134. Figuriner, 19 st "Affenkapelle", Meissen 135 000 (utrop 60 000 kr)

Porfyr
2160. Smörask med lock 1800-talets första hälft porfyr 25 000 kr (utrop 12 000 kr)
2176. Konsolbord, gustavianskt med skiva av porfyr 49 000 kr (utrop 40 000 kr)

Silver
2195. Dryckeskanna silver P. F. Palmgren 1850 33 000 kr (utrop 25 000 kr)
2204. Kryddställ silver Moskva 1776 27 000 kr (utrop 20 000 kr)
2212. Teservis 5 delar silver S:t Petersburg 29 000 kr (utrop 25 000 kr)