Klassiska - våren 2016

Vårens Klassiska bjuder på en enastående resa tillbaka genom seklernas prakt i den svenska och internationella konst- och kulturhistorien. En unik rikedom av konst- och kulturskatter från bland andra Alexander Roslin, Bruno Liljefors, Jan Cossiers, Georg Pauli och Ephraim Ståhl.

Bruno Liljefors, Ejderfamilj

Ephraim Ståhl

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja ett antal betydande sittmöbler tillverkade av den kungliga hovstolmakaren Ephraim Ståhl. Möblerna ger en god bild av den variationsrikedom som en av de absolut främsta stolmakarna genom tiderna tillverkade i Stockholm under några decennier från 1700-talets slut.

I Ephraim Ståhl-samlingen hittar vi baljfåtöljerna från Myrö (nr 1061, 300 000-400 000 kr), ett par högklassiga fåtöljer i sengustaviansk stil. De är med största sannolikhet utförda under 1700-talets slut och utgör sannolikt de finaste exemplaren av baljfåtöljer i Ståhls produktion, inräknat de kungliga samlingarna. Kvaliteten är av internationellt snitt för kungliga miljöer, vilket gör det troligt att de ursprungligen var avsedda för en medlem ur den kungliga familjen. Fåtöljerna har tillhört den grevliga ätten Kalling vilket i sig är ett kvalitetsbegrepp då flertalet kungliga föremål tillhört dess medlemmar. Fortsatt hittar vi ett par högklassiska taburetter, sengustavianskt stockholmsarbete efter Louis Masreliez design, signerade ES samt Stockholms stolmakarämbetssigill, träskuren dekor och pastellage (nr 1062, 100 000-125 000 kr).

Den unika barnstolen för Prinsessan Sophia Wilhelmina, dotter till Gustav IV Adolf och hans hustru Fredrika av Baden, är en av samlingens höjdpunkter. Stolen levererades av Ephraim Ståhl 1805 då prinsessan var fyra år gammal, och upptas i Husgerådskammarens materialräkenskaper. Stolen är av högklassiskt sengustavianskt stockholmsarbete, tillverkad 1805, i träskuren dekor, pastellage och sannolik orginalförgyllning. Stolen är märkt på inre framsargen med inventarienummer i rött N:263 från Husgerådskammarens inventering 1806 (nr 1083, 150 000-200 000 kr).

Sist ut hittar vi en samling sittmöbler à la chinoise. Fascinationen för Orienten och Kina tog sig tydliga uttryck under 1700-talet, bland annat genom handeln med Östasien. Att imitera med inhemska råvaror istället för att importera dyrbara utländska material låg helt i linje med den merkantilistiska strävan som fanns både i Sverige och utomlands. Samlingen innehåller armlänstolar och en bankett, sengustavianska stockholmsarbeten, flertalet dubbelsignerade ES samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. De är tillverkade i träskuren björk med bambuimiterande dekor och bemålning. Det kinesiska möblemanget härstammar från Torskebo gård och har funnits på gården från åtminstone sedan 1900-talets första hälft. Den dåvarande ägaren har noterat följande om sittmöblerna: ”Slutet på 1700. Lusthusstolar imiterad bambu i orginalfärg mästare Efraim Stål. Värde 400 kr styck” (nr 1134-1137, utrop armlänstolar par 40 000-50 000 kr, armlänstol utrop 20 000-25 000 kr, bankett utrop 15 000-18 000 kr).

Möbler & Konsthantverk

Bland övriga möbler hittar vi en lit à l’anglais, gustavianskt stockholmsarbete av slottsverkstadskvalitet, av Jean Baptiste Masreliez, formgivare och bildhuggare i Stockholm 1753-1801 (nr 1120, 100 000-125 000 kr). Även en byrå i högklassigt stockholmsarbete, tidig rokoko, som möjligen utförts av Olof Martin, ämbetsmästare i Stockholm mellan 1736-1764. Proveniens Ekebyholms slott i Rimbo socken, Stockholms län (nr 1103, utrop 200 000-300 000 kr).

Klassiska bjuder också på ett antal högklassiga sengustavianska kandelabrar och ljusstakar. Kandelabrarna är sannolikt tillverkade i Stockholm, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, höjd 42 cm (nr 1008, utrop 80 000-100 000 kr).

Från Eric Taléns verkstad, mästare under gördelmakarämbetet i Stockholm 1813-1839, ett par ljusstakar, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, en signerad under bottenbeslaget P.U.F. d. 14 augusti. 1816 (Pehr Ulrik Fyrwald 1797-1834) den andra märkt 16 i botten (nr 1099, utrop 40 000-50 000 kr).

Sist ut ett par ljusstakar, högklassiga sengustavianska arbeten, sannolikt tillverkade i Stockholm, matterad och polerad brännförgylld brons, höjd 26,5 cm (nr 1100, utrop 75 000-100 000 kr).

Kuriosakabinettet

Kuriosakabinettet bjuder i vanlig ordning på ett spännande utbud.

Ett av föremålen är ett fat i tenn från Hedvig Eleonoras Strömsholmsservis. Fatet är stämplat Harmen Barentssen Haen, tenngjutare i Amsterdam (1653-1695), graverat med Riksänkedrottningen Hedvig Eleonoras monogram HERS (Hedvig Eleonora Regina Sueciae) under kunglig krona samt på brättets undersida STRÖMSHOLM A.o 1680 FÖR GOVUERN. Tennfatet är bredbrättat med djup botten och är märkt med initialerna M.N.D (nr 1141, utrop 25 000-30 000kr).

Vidare återfinns konstnären Louis Masreliez (1784-1810) skissbok från konstnärens resa i Italien under 1770-talet. Skissboken omfattar 67 stycken studieteckningar i blyerts och bläck från framförallt Villa Farnese i Caprarola, Villa Lante i Bagnaia och Luca Signorellis fresker i Orivietos katedral (nr 1159, utrop 40 000-50 000 kr).

Mattor

Mattavdelningen presenterar denna auktion en persisk Tabrizmatta. Förlaga till denna specialbeställda matta från 1930-talet är den kända Ardabil-mattan, som idag finns på Victoria and Albert Museum i London och som tillverkades 1539/40 för Safaviddynastins Shah Tahmasp. Mattan är 760 x 450 cm (nr 1372, utrop 300.000-400.000 kr).

Smycken och silver

Klassiskas smyckesauktion bjuder bland annat på kunglig proveniens. Ett cigarettetui i guld med Edward VII:s monogram, i emalj med rosenslipade diamanter, överlämnades som gåva vid kröningen år 1902 (nr 1309, utrop 12 000-15 000 kr).

Samt en guldring med en smaragd och briljanter, S:t Petersburg 1870-tal. Ringen var en gåva från tsar Alexander II till Vladimir Baranovsky år 1875. Baranovsky var ingenjör och uppfinnare vid Nobelföretagen (nr 1265, utropspris 50 000-60 000 kr).

På silveravdelningen finner vi en magnifik dryckeskanna av Christian Henning Stockholm 1703, gåva på 1870-talet av en konsul och donator på Gotland till en fransk kommendör (nr 1206, utrop 170 000-190 000 kr).

Mycket sällsynt är också kaffekannan av Anders Ekholm i Helsingfors 1765, oval päronform och med drivna knäckar, vikt över 1 kg (nr 1224, utrop 100 000-125 000 kr).

Svensk och internationell konst

Den svenska avdelningen bjuder på en spännande samling verk av kända och uppmärksammade konstnärer.

I Alexander Roslins målning, ”Gosse i svart hatt med vit plym”, betonas de textila materialen med 1700-talets förkärlek för glänsande sidentyger. Den unge pojken har lämnat barnets koltålder, iförts vuxenkläder och intagit en vuxens pose. Roslin excellerar med fullfjädrad illusionism i stoffmåleriet. Gossen visar dock att han ännu tillhör barndomen och det lekfulla, i och med bollen han håller i vänster hand samt den spjuveraktiga blicken. (nr 2051, utrop 800 000-1 000 000 kr).

Bruno Liljefors ”Sankmark”, daterad 90, målas under en tid då Liljefors målningar kan beskrivas som mer realistiska än tidigare. Borta är alla spår av fabler och djuren är sig själva i det Liljefors kallar ”Det vildas rike”. Liljefors beskriver den som ser naturen att ”ju snabbare hans öga är desto mer vackert hinner han se men han har ändå en vemodig känsla av att det mest undgår honom”(nr 2082, utrop 1 000 000-1 200 000 kr).

Stockholms auktionsverk bjuder ut till försäljning tre stycken landskapsmålningar av Ivan Aguéli (1869-1917). De tre målningarna utfördes under en period som kom att bli Aguélis sista, åren 1916-1917, då han vistas i Spanien. Aguéli, som var känd för sina många resor, trivdes i Spanien och ansåg att det var ett idealland för målare och arbetade med principen ”Man är aldrig nog nära inpå naturen” (nr 2010, ”Landskap med bäck” utrop 300 000-350 000 kr), (nr 2011, ”Spanskt landskap” utrop 250 000-300 000 kr) och (nr 2012, ”Flodlandskap” utrop 300 000-350 000 kr).

Georg Paulis ”Studie till Midsommar” lyfter fram en nationell folklig tradition med sina ljusklädda flickor som dekorerar en midsommarstång på en prunkande gårdsplan. Målningen är en förlaga till en annan målning, Midsommar daterad 1901, som återfinns på Per Brahegymnasiet i Jönköping. Samma motiv utfördes senare som fresk i Södra Latin i Stockholm. Målningen har funnits i konstnärens familj fram till idag (nr 2018, utrop 200 000-300 00 kr).

Auktionen bjuder också på vackra skulpturer. Förutom Carl Milles ”Flygande Häst” och ”Tre svävande figurer” i grönpatinerad brons (nr 2009, utrop 300 000-325 000 kr, nr 2094, utrop 125 000-150 000 kr) hittar vi skulptören Eric Gustaf Göthe och hans ”Lekande kejsarbarn”. Eric Gustaf Göthe anses vara en av Sveriges absolut säkraste porträttörer genom tiderna. Skulpturgruppen föreställer tsar Nicolaj I:s äldsta barn tsarevitj Alexander Nikolajevitj och hans yngre syster storfurstinnan Maria Nicolajevna. Skulpturen har funnits i Göthes familj fram till idag (nr 2030, utrop 80 000-100 000 kr).

På den utländska avdelningen utmärker sig verk av Jackob Philipp Hackert och Jan Cossiers, men även Ermanno Lucinis omfattande samling äldre måleri.

I Jan Cossiers ”Ung kavaljer – spådd av en zigenerska och bestulen” är de avbildade personerna omgivna av mörker och bara punktvis belysta, i dramatisk klärobskyr. Av alla kända versioner av detta, under 1600-talets populära motiv av spåkvinnor, är detta förmodligen en av de vackraste och mest välbevarade. Målningen har hängt på Österby Bruk i Uppland sedan slutet av 1700-talet och är ett av Jan Cossiers viktigaste och mest ambitiösa verk (nr 2188, utrop 3 000 000-3 500 000 kr).

På en resa tillsammans med den svensk-pommerska rådsherren greve von Olthof kom Jackob Philipp Hackert till Stockholm 1764. Marieberg var en av de platser konstnären kom att besöka, och på den idylliska platsen utförde Hackert två skisser, varav den ena blev förlaga till den aktuella gouachen målad 1768. Motivet visar ett förskönande av det svenska landskapet med lummig grönska, ett ståtligt skepp på Mälarens vatten och i bakgrunden Mariebergs porslinsfabrik som reser sig över klipporna på Kungsholmen (nr 2206, utrop 180 000-200 000 kr). Målningens beställare var Hackerts välgörare i Paris, Chevalier Jean-Louis le Valliant de Damery, riddare av Saint-Louis ordern och berömd konstsamlare. Till honom tillhörde även tavlan ”Coupe de bois mise en feu en Suede pour y semer du seigle” (nr 2207, utrop 50 000-60 000 kr).

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja Ermanno Lucinis omfattande samling av äldre måleri. Ermanno Lucini föddes i en liten by i Toscana men växte upp i Florens där han studerade konst vid Accademia di Belle Arti. Det var svårt att försörja sig som konstnär och som så många unga italienare sökte han sig utomlands. Han hamnade i Stockholm, där han fick arbete som ritare på en ingenjörsbyrå. Konstintresset växte sig genom åren allt starkare och hans konstsamlande blev med tiden en heltidssyssla. Han kunde sitta i timmar framför ett porträtt och fördjupa sig i ljus och skugga, proveniens och skolor. Han hävdade alltid att varje konstverk eller möbel hade en historia att berätta och förtjänade att beundras av alla som älskade konst. På vår Klassiska auktion omfattas samlingen av auktionsnummer 2160-2186. Den 9-11 juni kommer återstående 175 målningar att säljas på auktionsverket.se/online.

Orientalisk keramik och konsthantverk

Ett av auktionens äldsta föremål är en ovanlig kinesisk melonformad kanna så kallad "Ding". Den vitglaserade kannan, som är i mycket gott skick, tillverkades under Norra Song dynastin (960-1127) och har tidigare ingått i två kända samlingar, Muwen Tang Collection samt Kwan Collection (nr 3038, utropspris 150 000-175 000 kr).

Unik genom sin fina dekor, stora storlek och höga kvalitet är också en "Kendi" kanna från Kangxi perioden (1662-1722). Formen har sitt ursprung i ett rituellt förvaringskärl för heligt vatten som användes i samband med kröningsceremonier. Kendin är inköpt av ett svenskt missionärspar som arbetade i Kina under 1920-talet (nr 3045, 50 000-60 000 kr).

En fin liten samling med jadeföremål, från den svenska arkitekten Ernst Uno Borg (1879-1960), ingår också i utbudet. Bland dessa objekt finns exempelvis en utsökt jadefigurin föreställande buffel och qilin från 17-1800-tal (nr 3101, utropspris 30 000-40 000 kr).

Klassiska på Stockholms Auktionsverk

Visning: 31 maj-6 juni Auktion: 7-9 juni

För mer information kontakta ansvariga experter

Konst: Pierre Olbers St Bellies tel 0733-40 67 61, pierre.olbers@auktionsverket.se

Möbler & Konsthantverk: Markus Anderzon tel 0733-40 67 48, markus.anderzon@auktionsverket.se

Mattor: Ulrica Tillander 0733-40 67 29, ulrica.tillander@auktionsverket.se

Silver & Smycken: Tomas Persson 0733-40 67 60, tomas.persson@auktionsverket.se

Orientalisk keramik & konsthantverk: Elisabet Fellbom 0733-40 67 32, elisabet.fellbom@auktionsverket.se

För pressbilder kontakta Henrik Bodin 08- 453 67 74