Orientaliska objekt klubbades högt

Klassiska dag 3
Höga priser på parisskåp med famille rose plaketter samt stor efterfrågan på jadeföremål.

A Pale Celadon Jade 'Bamboo' Wrist Rest

Höstens Klassiska auktion avslutades med den orientaliska avdelningen. Det ovanliga och vackra skåpet (nr 3004) tillverkat i Paris 1895 med vackra porslinsplaketter i famille rose klubbades för 441.000 kr (utrop 300.000-400.000 kr). Den fina samlingen med jade som tillhört Carl Lindgren (1843-1871) rönte stor uppmärksamhet. Nr 3113 som var ett handledsstöd för den lärde mannens skrivbord tillverkat i jade under 1700-talet i form av en bambukvist blev dyrast i samlingen där alla objekten sålde för över utropen. Efter en intensiv budgivning klubbades detta nummer för 282.000 kr (utrop 25.000-30.000 kr). Det tredje sensationella objektet som sprang iväg var en ask med lock tillverkat i trä med skuren dekor av drakar, tillverkat runt 1700/1800-talet. Denna ask (nr 3005) klubbades för 270.000 kr (utrop 20.000-30.000 kr).

Exempel på prisnoteringar:

Nr 3061 Tavla efter Liu Guandao, föreställande en av de åtta daoistiska odödliga, 1600/1700-tal 86.000 kr (50.000-60.000 kr)
Nr 3074 En sk. "Dragon dish", Yongzhengs märke och period (1723-1735) 380.000 kr (30.000-40.000 kr)
Nr 3078 En famille rose altarvas, Jianqings märke och period (1796-1820) 68.000 kr (25.000-30.000 kr)
Nr 3124 Ask med lock i mossgrön jade, reliefdekor av pioner och växtrankor 92.000 kr (15.000-20.000 kr)

För mer information angående den orientaliska avdelning kontakta
intendent Elisabet Fellbom
tel 08-453 67 32
elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Klassiska dag 1-3
Totalt utrop: 35 milj kr
Totalt sålt: 27,3 milj kr

(Alla priser inkl köparprovision samt droit de suite i förekommande fall)