Ovanliga utrop på novemberauktionen

514 poster från i stort sett hela vinvärldens och destillatens klassiska områden. Denna gång blir auktionens sista dag ovanligt spännande.

Dryckersauktion 9-11 november

Dryckesauktion 9-11 november
Slutprislista

Måndagen den 9 november går startskottet för novemberauktionen. Totalt 514 poster från i stort sett hela vinvärldens och destillatens klassiska områden, till ett sammanlagt värde av 2,4 miljoner kronor.

Auktionen pågår under tre dagar, 9-11 november, med start kl. 10 respektive dag. Först ut är champagne och vita viner 9 november. Dessa följs upp 10 november av röda viner från Bordeaux. Slutligen 11 november är det rött vin av övrigt ursprung tillsammans med starkvin och flera udda internationellt uppmärksammade destillat.

Måndag 9 november – champagne och vita viner

Champagne inleder den tre dagar långa auktionen och innehåller årgångschampagne med en bredd från 1960-talet till betydligt yngre årgångar från 2000-talet. Bland annat Dom Pérignon från 1966, Krug 1969 hela lådor Pol Roger Cuvée Winston Churchill från 1996 och 2000. Från 1996 kommer även Ruinart, Gosset, Henriot, Salon, Cristal, Vesselle med flera. Avslutningsvis vita stilla viner med bland annat Gagnard-Delagrange Batard Montrachet i hela lådor från 1996 och 2008 och Hermitage Blanc från 2006-2010.

Tisdag 10 november – röda viner från Bordeaux

L´Enclos 1989, Cos d'Estournel 1996, 1998 och 2001 och Le Petit Mouton 2005 och är exempel på hela originallådor. Bland enstaka flaskor syns bland flera exempelvis Pétrus 1982, Lafite Rothschild och Montrose 1990.

Onsdag 11 november – övriga ursprung

Den tredje och avslutande auktionsdagen består av viner från områden som Italien, Spanien, Bourgogne, Sydfrankrike, Australien och Kalifornien. Dessa utrop samsas med olika starkvin och destillat.

Ett trettiotal utrop med italienska viner med tonvikt på amarone inleder tredje auktionsdagenen. Från Spanien kommer ett flertal viner i traditionell mogen Riojastil.

Från Bourgogne kommer Clos de la Roche 1978, och Romanée Conti 2005. Från 2005 även Rousseeau Chambertin. Blickar vi lite söderöver finner vi exempel på viner från Chapoutier, Guigal, Brumont, Pegau och Rayas.

Kalifornien deltar med viner från Maiden, Morlet, Ampersand au Sommet, Scarecrow och med ett flertal udda Sine Qua Non. Bland starkvinerna finns madeira 1802 i form av Oscar Acciaioli Terrantez och olika colheita från 1930- och 1940-talen.

Destillat

Auktionen avslutas med olika destillat och det blir en händelserik auktionsavslutning. Runt klockan 15:10 beräknas jubileumskonjaken Martell Premier Voyage auktioneras ut. En specialdesignad flaska med tillhörande skulptur i begränsad numrerad upplaga. Ett par timmar senare, runt 17:19 är det dags för femtioåriga The Macallan från 1928 – idag en mycket sällan förekommande whisky på den internationella auktionsmarknaden.

Bland övriga skottar finns whisky från historiska destillerat som Linlithgow, Glenburgie, North Port och Brora för att nämna några. Dessa och många fler tillsammans med specialbuteljeringar av Bowmore 1964, från den välbekanta trilogiserien och begränsad och numrerad Ardbeg 1965. Irländsk whiskey från Knappogue Castle i olika buteljeringar från 1949 samt sällan förekommande japansk whisky. Sammanlagt närmare 150 olika utrop med enbart destillat.

Mycket välkommen till novemberauktionen.

Sören Nylund
Värderingsansvarig Systembolaget
Av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman för vin och andra alkoholdrycker