Klassiska - en kulturhistorisk skattkammare för samlare och inredare

Världens äldsta auktionshus har åter fyllt visningssalarna på Nybrogatan med en ansenlig mängd sköna konstverk och antikviteter med spännande bakgrundshistoria.

Klassiska hösten 2015

Allmänheten bjuds in till gratis auktionsvisning av kulturföremål av högsta kvalitet från främst det svenska kulturarvet, men även många intressanta internationella objekt. Konstavdelningen innehåller verk av giganter som t ex Marc Chagall och vår egen Anders Zorn.

Möbler och konsthantverk

Avdelningen med antika möbler och konsthantverk, på höstens Klassiska, innehåller ett mångfacetterat utbud av föremål från såväl de nordligare delarna av vårt land, som högklassiga arbeten från Stockholm, S:t Petersburg och Paris.

Flera vackra och välbevarade speglar har lämnats till försäljning under hösten, här kan de falkmanska spegellampetterna (nr 1012, utrop 100.000-150.000 kr), tillverkade av Johan Åkerblad 1776, särskilt nämnas. Dessa har funnits i nuvarande familj under mer än två sekler och är ett utsökt prov på Åkerblads höggustavianska arbeten.

Bland auktionens skrivmöbler tillhör en secretaire à abbatant (nr 1019, utrop 125.000-150.000 kr), ett av de högklassiga sengustavianska arbeten som tillverkats i kretsen av Gottlieb Iwersson. Såväl de ovanliga beslagen som den exklusiva skivan i Blybergsporfyr talar för att beställaren haft speciella önskemål, möjligen har upphovsmannen varit verksam i Åbo eller S:t Petersburg, men stått under stark influens från slottssnickaren Gottlieb Iwersson.

Stockholms Auktionsverk har genom åren sålt flera vackra rokokobyråar av Christian Linning, våren 2014 såldes den turkiska byrån från Biby fideikommiss, signerad av Linning 1762. Inför höstens auktion har en nyupptäckt byrå av mästaren lämnats till försäljning (nr 1041, utrop 200.000-250.000 kr), Efter drygt 150 år har nu Linnings signatur återfunnits under lager av fraktetiketter. Genom denna upptäckt läggs ytterligare en dimension till Linnings möbeltillverkning under den svenska rokokon. Byråns ursprung återfinns i trakterna mellan Stockholm och Uppsala, som vid tidpunkten tillhörde Salsta egendom.

En ovanlig uppsättning om fyra taburetter (nr 1047, utrop 100.000-125.000 kr), formgivna efter Louis Masreliez ritningar, är sannolikt tillverkade av Sveriges främsta stolmakare Ephraim Ståhl. Det stora formatet tyder på att taburetterna ursprungligen tillverkats för en officiell miljö, liksom det ovanliga materialvalet mahogny, som är intimt förknippat med just Ståhls möbler för medlemmar ur den kungliga familjen.

En av de mest beundrade möbler som visades på vandringsutställningen Möbler för rum, under åren 1995-2003, är det skänkskåp som tillverkats av en snickarmästare under 1700-talets tredje kvartal (nr 1054, utrop 80.000-100.000 kr). Möbeln är väldokumenterad i litteraturen och har en underbar framtagen originalfärg i blågrått. Möbelns proportioner, höga snickeritekniska kvalité och vackra subtila detaljer är typiska för den produktion som snickare vid Stockholms snickarämbete hade, jämte de för vår tid så eftertraktade fanér- och intarsiamöblerna.

Ett par fåtöljer i tidig rokoko (nr 1077, utrop 80.000-100.000 kr), har sannolikt sitt ursprung bland de högklassiga sittmöbler som framställdes vid slottsverkstaden i samband med arbetena för Kungshuset och Stockholms slott omkring 1700-talets mitt. Ena fåtöljen är märkt på sargen med rödkrita N: 21 P S:L sannolikt avseende Paul de Saint-Laurent, fransk ornamentbildhuggare verksam vid slottsverkstaden i Stockholm 1744-1747, engagerad av Carl Reinhold Berch, kommissionssekreterare vid svenska beskickningen i Paris, för att ersätta Jean Bourguignon, som avslutade sin tjänst 1741.

Fredrich Iwerssons secrétaire en cabinet (nr 1101, utrop 300.000-400.000 kr) tillhör ett av de högklassiga exempel på hans mästerskap som ebenist, möbeln är mycket typiskt med sitt spaljémotiv och de graverade fleurongerna. En direkt släkting är det skrivbord med uppsats som såldes hösten 2012 Båda dessa skrivmöbler har närmast identisk typ av intarsia med attribut för arkitekturen, musiken och målarkonsten. Ursprunget för detta motiv återfinns i Georg Haupts mästarstycke 1770 för drottning Lovisa Ulrika, i Husgerådskammarens samlingar. Att Iwersson velat efterlikna samtidens främste möbelsnickare Haupt är uppenbart, då secrétaire en cabinet var en av de skrivmöbeltyper som Haupt introducerade framgångsrikt för den svenska publiken. Iwersson har säkerligen medvetet valt samma brännförgyllda beslagsflora av yppersta kvalité som figurerar på flera av Haupts gustavianska möbler. Lådförstyckets beslag av löpande hund är av samma typ som på det berömda mineralskåpet i slottet Chantilly, formgivet av Jean Eric Rehn och utfört av Georg Haupt, som var en gåva från Gustav III till hertigen av Condé 1774. Möbeln har sitt ursprung i direktör Charles Nilssons samling.

Kuriosakabinettet

Kuriosakabinettet bjuder i vanlig ordning på ett spännande utbud av föremål från 1500-talet och fram till sekelskiftet 1900. Första utropet är det dückerska skrinet (nr 1125, utrop 15.000-18.000 kr), ett kulturföremål som gått i arv från omkring år 1700 fram till nuvarande ägare. Skrinet gavs enligt familjetraditionen som gåva från fältmarskalken Carl Gustaf Dücker till hans hustru furstinnan Theodora Zkozielska Oginska, efter att han rövat henne ur ett polskt kloster för att sedan äkta henne som maka.

Ett av avdelningens mera ovanliga föremål är den kappsläde som användes som rekvisita i Mauritz Stillers version av Gösta Berlings saga 1924 (nr 1140, utrop 20.000-30.000 kr). I denna stumfilmsklassisker, baserad på Selma Lagerlöfs debutroman, gjorde Greta Garbo sin första stora filmroll. Kappsläden figurerar i ett dramatiskt avsnitt där Elisabeth Dohna, spelad av Greta Garbo, och Gösta Berling, spelad av Lars Hansson, jagas av vargar under en slädfärd över Fryken. Släden inköptes från SF:s rekvisitaförråd i Råsunda, i samband med att verksamheten avvecklades, av skådespelaren och regissören Olof Thunberg.

Porfyr från Elfdahls Porphyrverk är ett klassiskt inslag på kuriosaavdelningen. Höstens auktion innehåller fem poster från Charlottenlunds-samlingen i Skåne (nr 1148-1153). Samlingen har en lång historia på det skånska herresätet, i varje fall sedan sekelskiftet 1900 då greve Arvid Posse sålde egendomen till den danskfödde Jacob Lachmann. Under 1700-talet hamnade egendomen genom arv i greve Eric Ruuths ägo och det var under hans epok som namnet ändrades till Charlottenlund efter hans tredje hustru Charlotta Wahrendorff. Anledningen till att Eric Ruuth, som vid tidpunkten var finansminster under Gustav III:s regering, är intressant i sammanhanget är det faktum att han var en av de första aktieägarna i Elfdahls Porphyrverk vid dess grundande på 1780-talet i Stockholm. Med tanke på porfyrföremålens vackra och välbevarade ytbehandling tyder det på att dessa levt ett relativt lugnt liv. Möjligtvis härrör en del av auktionens föremål från den ruuthska tiden på Charlottenlund.

Silver

Ett iögonfallande objekt på silveravdelningen är den höga lockpokalen (nr 1178) i form av Herkules med jordklotet på sina axlar. Detta är en kopia från 1908 efter originalet på Stockholms Slott - en gåva till Gustav II Adolf 1632 från staden Nürnberg. Utropspriset är 70-80.000 kr.

Ett par praktfulla kandelabrar (nr 1192) av Petter Eneroth är tillverkade i Stockholm 1792, stilen är höggustaviansk och denna typ av ljusstakar ser man mycket sällan på auktion. Utropspriset är 200-250.000 kr.

För det dukade bordet finns en uppsättning matbestick 84 delar (nr 1195) från London, tillverkade före 1770 i den typiska engelska stilen "hanoverian pattern". Utropspriset är 80-90.000 kr.

Smycken

En stor corsage/brosch i platina (nr 1233) och ca 14 ct briljanter har tillhört Alice Keiller, statsfru hos konung Gustaf V och gift med kammarherre James Keiller. Broschen med detta ovanligt stora format var ämnad att bäras fram på klänningsbröstet. Utropspris 200-250.000 kr.

Lämpligt i julklappstider finns ett flertal ringar med briljanter från 3 ct och upp till 5,50 ct i prisklasserna 100-250.000 kr.

Orientalisk konst och konsthantverk

En av höjdpunkterna på den orientaliska avdelningen är ett magnifikt kinesiserande jakarandaskåp (nr 3004) tillverkat i Paris omkr. 1895. De vackra förgyllda, ciselerade, graverade och genombrutna beslagen är av mycket hög kvalitet liksom de fantastiska benen i form av elefanthuvuden. De 16 porslinsplaketterna är tillverkade i Kina under 1800-talets andra hälft och dekorerade med blommor och daoistiska odödliga. Skåpet köptes in av en privatperson i Paris på 1920-talet och har sedan dess befunnit sig i samma familj. Utropspris 300-400.000 kr.

En fin samling med jadeföremål, från den svenska lotsen och affärsmannen Carl Lindgren (1843-1871), ingår också i utbudet. Bland dessa objekt finns exempelvis ett utsökt handledsstöd (nr 3113) i vit jade från Qianlong-perioden. Utropspris 25-30.000 kr.

Mattor

På höstens Klassiska auktion har vi en tätknuten semiantik Hereke matta - en bönematta som är signerad "Ahmad Aldabir - Hereke" med ca 2.5 miljoner knutar/m². Dessutom har vi flera vackra antika Heriz-mattor i olika storlekar såsom större salongsmattor, nr 1293 och nr 1289 medan nr 1291 är något mindre i storlek.

Ett större utbud av signerade Kashan-mattor finns, då den antika Kashan-mattan nr 1305 är knuten i korkull. Den antika Kerman-mattan nr 1310 har en medaljong med porträtt av Shah Abbas, som var den store Shahen av Safavid-dynastin och han levde mellan 1571-1629.

Auktionen innehåller även antika Kazak mattor nr 1300 och nr 1301, Baotou-mattor och flera Täbriz-mattor bl a nr 1326 figural och med poesi i olika kartuscher.

Svensk och internationell konst

Den svenska avdelningen bjuder på en spännande samling verk av våra mest uppskattade och älskade konstnärer. Kungliga porträtt, utsökt friluftsmåleri och medryckande berättelser som för oss tillbaka till äldre tiders stora konsthändelser.

Sagodrottningen Elsa Beskow har med sina illustrationer verkligen målat sig rakt in i våra hjärtan. Bland hennes mest älskade verk intar Tummelisa en särställning, H.C. Andersens berättelse från 1908 om den lilla flickan som skapades ur en tulpan, svepte sig i ett visset löv när det var kallt och vars äventyr i världen fascinerat såväl barn som vuxna. De tolv akvarellerna har tillhört Gerda Meyerson som var god vän med Elsa och Natanel Beskow och har därefter ärvts inom familjen (nr 2046, 350.000–400.000 kr).

De kvinnliga konstnärerna verksamma omkring sekelskiftet 18/1900 har under de senaste åren alltmer kommit att uppskattas och lyftas fram. Många av våra stora museer har visat spännande utställningar där konsthistorien utökats och i vissa fall skrivits om, en av dem som kommit att lyftas fram är Gerda Roosval-Kallstenius. Hennes måleri kännetecknas av ett mycket gott valörsinne och säker formkänsla, här presenterad genom de utsökta flickorna på verandan i målningen Dominospel (nr 2075, 200.000–250.000 kr).

Anders Zorn, som var uppvuxen i Mora-trakten, intresserade sig under hela sitt konstnärskap för hembygden. Bebyggelsen, dräkterna, musiken och sederna studerades och förevigades i hans målningar. Modellen till En konfirmand är Lund Maria, som kom från en by i Mora som heter Kråkberg. Det som utmärker Zorn i denna målning är friskheten i färgerna, den pastosa och snabba penselföringen och hur ljuset faller på den unga kvinnan (nr 2056, 800.000–1.000.000 kr).

Den utländska avdelningen låter vi här presenteras av en av vår tids stora internationella giganter Marc Chagall. Auktionen bjuder på två karakteristiska kompositioner, La Fête och Peintre dans son village. Ingen konstnär har väl som Marc Chagall varit berättarens berättare. Den som ständigt bjudit sin publik på spännande historier, på nya världar att träda in i och förundras av. Staden och den eviga kärleken som återkommande teman. Livet och dess förgänglighet som en röd tråd genom ett av våra mest beundrade konstnärskap. Allt skildrat med en lätt, snabb och bestämd hand som vet vad den vill. Här talar känslan, här talar kärleken (nr 2204, 2.5–3.000.000 kr, nr 2228, 1.2–1.500.000 kr).

Klassiska på Stockholms Auktionsverk
Visning: 24-30 november
Auktion: 1-3 december
Totalt utrop: 35-44 miljoner kr

För mer information kontakta ansvariga experter
Konst: Sofie Bexhed tel 0733-406 754, sofie.bexhed@auktionsverket.se
Konsthantverk: Ulrika Ruding tel 0733-406 757, ulrika.ruding@auktionsverket.se

För pressbilder kontakta Anette Frejd, tel 08-453 67 83, anette.frejd@auktionsverket.se