Hausse för speglar och ljuskronor

Klassiska dag 1 juni 2015
Inredningstrenden just nu är tydlig. Det är speglar och ljuskronor som gäller!

Ljuskrona från Leufsta av Olof Westerberg. Såld för 365.000 kr.

Den unika ljuskronan från Leufsta herrgård i transitionsmodell och signerad OWB (Olof Westerberg) såldes för 367.500 kr (nr 1079, 200-250.000 kr). Den ryska glasampeln tillskriven Andrei Schreiber fick slutpriset 220.500 kr (nr 1010, 175-200.000 kr) och den vackra ljusringen, också den rysk, i brännförgylld brons slutade på 306.000 kr (nr 1061, 250-300.000 kr).

I princip alla auktionens speglar och spegellampetter sålde och många till höga priser. Även mattor är i ropet. Det fanns många högkvalitativa denna gång och priserna blev höga.

Anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1034
Grande Coupe 220.500 kr  (175-200.000 kr)
Nr 1074 Baljfåtöljer, 2 st Ephraim Ståhl 129.000 kr (75-100.000 kr)
Nr 1086 Matbord, Regency, England 196.000 kr (80-100.000 kr)
Nr 1102 Spegel, sengustaviansk, Pehr Ljung 122.500 kr (60-80.000 kr)
Nr 1173 Dryckeskanna, Stockholm 1690 196.000 kr (150-200.000 kr)
Nr 1180 Ljusstakar 4 st, Stockholm 1793 257.000 kr (150-200.000 kr)
Nr 1201 Collier, vitguld, 103 briljanter 245.000 kr (200-220.000 kr)
Nr 1244 Ghom, silkesmatta 257.000 kr (200-250.000 kr)
Nr 1273 Nain, silkesmatta 306.000 kr (250-300.000 kr)

(Alla priser inkl köparprovision)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket