Färgkavalkad på höstens Moderna

Bortglömda formgivare lyft fram, svenska mattor flyger högt, glashistoria från olika tidsepoker visas och konstavdelningen är en enda stor färgkavalkad av de mest älskade svenska konstnärerna.

Esaias Thorén, Plangeometrisk komposition

Välkommen hit, upptäck och inspireras av höstens Moderna visning!

Design & möbler
Moderna bjuder på massor av spännande möbler och formgivare! Nu ser vi hur efterfrågan mer och mer präglas av temat "Organic design". Trämöbler såsom Hjorths furumöbler har skapat en marknad för andra möbler i samma anda. Jugendmöbler med skuren dekor, Hjorths furumöbler samt danska designklassiker står sida vid sida på samma spelplan. Trä är inne!

En höjdpunkt denna höst är en skrivbordsmöbel formgiven av Pierre Jeanneret, som tillsammans med sin kusin Le Corbusier deltog i uppförandet av staden Chandigarh i Indien under 1950-talet samt ritade möbler för inredningar i staden.  Detta skrivbord med karmstol i indiskt rosenträ kommer från Chandigarh (nr 78, 100-150.000 kr). En annan höjdpunkt är Josef Franks Florabyrå från 1950-talet, inköpt i Venezuela (nr 46, 100-125.000 kr).

Höstens Moderna lyfter också fram flera bortglömda formgivare som starkt präglade sin samtid men som inte fått den plats i konsthistorien de är värda. Särskilt vill vi framhäva Sten Blomberg och det unika skåpet som han formgav för sin fars företag David Blomberg vid 1930-talets början (nr 83, 150-175.000 kr). Skåpet i svartlackerat trä och jakaranda med dekor av stiliserade flaskor och glas är ett lysande exempel på den strama och stiliserade funktionalismen från 1930-talets början. Två andra formgivare värda att omnämnas är Svend Thoresen och Torgny Roloff som satte färg på stockholmselitens bostäder under 1930-talet. Duon arbetade för NK som inredare och möblerna präglas av en lyxig estetik där funkismöbler förädlats och gjorts unika med inslag av äldre stilars detaljer och ornament (nr 29-33).

Textilier & mattor
Märta Måås-Fjetterströms mattor flyger verkligen! Mattor från hennes ateljé har de senaste åren stigit skyhögt i pris både på den svenska som den internationella auktionsmarknaden. Tekniken flossa är efterfrågad och här kan vi erbjuda en stor "Svarta Trädgårdsmattan" (nr 159, 200- 250.000 kr) och "Krabban, ljus" av Barbro Nilsson (nr 167, 150-200.000 kr).  Den vackra mattan "Park" av Barbro Nilsson är formgiven 1957 och vävd i gobelängteknik. Den går i gröna färgtoner och har det stora måttet 360 x 250 cm. (nr 163, 150- 200.000 kr).

Vi har även fått in en samling fina mattor formgivna av Judith Johansson, ett namn som är väl värt att uppmärksammas. Hon grundade redan 1938 sin vävateljé i Knäred i Halland, där hon både vävde och formgav mattor. Hon ritade alla skisser själv och inspirationen fann hon i naturen och på resor. Mattan "Björkhult" (nr 168, 18- 20.000 kr) har hon själv ägt, den vävdes upp till hennes 50-års dag. I höstens färger går hennes matta "Timmerstockar", formgiven 1962 (nr 171, 20-25.000 kr).  Anna Fjaestad, syster till konstnären Gustaf Fjaestad, har 1934 ritat och vävt mattan nr 191 (25-30.000 kr).

Silver & smycken
Silver avdelningen innehåller ett av Wiwen Nilssons mest spektakulära föremål, ljusstaken för tre ljus. Den har ett sexkantigt skaft på en rund fotplatta med en indragen, räfflad fotkant som håller upp en tvärgående skena med tre cylindriska ljushållare med åttkantiga ljusmanschetter. Denna ljusstake visades för första gången på en utställning på Kulturen år 1929. Det raffinerade spelet mellan olika geometriska former och Wiwen Nilssons i övrigt speciella formgivning låg till grunden för hans stora genombrott på Stockholmsutställningen 1930. Auktionens ljusstake är tillverkad år 1937 (nr 200, 50-60.000 kr).

Glas
Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja en fin privat samling konstglas. De unika svenska och internationella glaspjäserna har handplockats en och en under 30 års samlande. Varje pjäs är noggrant utvald för att spegla ett stycke glashistoria från en speciell tidsepok.  Glassamlingen har fått en egen katalog vars framsida pryds av Betzy Ählströms vackra vas, tillverkad på Reijmyre glasbruk 1902. Dekoren föreställer en julkaktus och är tillverkad i den svåra glastekniken marqueterie sur verre. Reijmyre glasbruk tillverkade åren 1901-02 ett antal konstglas som skulle visas på Turinutställningen 1902 (nr 219, utrop 300-350.000 kr).

En vacker vas med inspiration från Matisse är en graalvas av Vicke Lindstand, Orrefors 1937. Den heter "Nudes" och är en av de första graalpjäserna som Lindstrand gjorde vid Orrefors (nr 231, 200-250.000 kr).

Bland det internationella glaset finns vasen "Sauterelles" av René Lalique, formgiven redan 1913 och tillverkad före hans död 1946. Den har reliefdekor av gräshoppor med en målad dekor i blått och grönt (nr 211, 100- 125.000 kr).

Svenskt måleri och skulptur
Avdelningen svensk och internationell konst bjuder på en inspirerande färgkavalkad av våra mest älskade konstnärer. Här finns utsökta verk av allt från de svenska matisseleverna, göteborgskoloristerna, Halmstadgruppen och många andra till deras stora internationella förebilder som Picasso och Chagall.

Avdelningen kröns av en mästerlig målning av Carl Kylberg, en målning som aldrig tidigare har visats för publik. Près de la Mer inköptes under 30-talets början av nuvarande ägares familj i ateljén hos konstnären och har därefter gått i arv. I denna landskapstolkning når Kylbergs suveräna färghantering sin absoluta höjdpunkt i ett crescendo av intensitet, en nästan bländande glöd (nr 448, 2.5–3 miljoner kr).

Sigrid Hjertén presenterar många intressanta och betydelsefulla målningar från olika perioder av sitt konstnärskap. Här möter vi henne under 10-talets mitt i en häpnadsväckande utsikt från familjens lägenhet, Skördemaskiner och violett lyftkran. I denna betydelsefulla målning, inte minst genom sin imponerande storlek, visar hon verkligen vilken djärv och banbrytande konstnär hon var när konsten totalt kom att förändras genom modernismens intåg (nr 484, 5-7 miljoner kr). Här finner vi också Blommande fruktträd från 30-talet som tar oss med till en fransk försommaridyll i härlig kolorit och expressivitet (nr 388, 1.2-1.5 miljoner kr).

Katalogens omslag har vi låtit prydas av Gösta Adrian-Nilssons rytmiska komposition Figur med spegel. I denna klassiska 20-talsmålning bryter han ned sin gestalts kroppsdelar till olika abstrakta formationer som sammanfogas till en fulländad helhet (nr 513, 1-1.2 miljoner kr).

Halmstadgruppens medlemmar är representerade med många intressanta konstverk som spänner över grupperingens hela produktion, allt från deras inledande sökande under studietiden i Europa, genom de konkreta kompositionerna till det surrealistiska. Bland annat finner vi här Erik Olsons Blå figur från 1928, ett verk i sträng kubistisk anda med enkla element och silhuetten av en centralt placerad person (nr 472, 550-650.000 kr). Två år senare tar Esaias Thorén utvecklingen ännu längre i sin Plangeometrisk komposition som enbart är uppbyggd av olika geometriska formationer i en lysande harmoni (nr 336, 400-600.000 kr).

Och när den nonfigurativa konstruktivistiska konsten på 50-talet tog ytterligare ett steg var vår svenske Olle Baertling plötsligt en central figur, här med en karaktäristisk komposition där trianglarna spränger ramarna och tar sig utanför duken i öppna vinklar som fortsätter ut i oändligheten (nr 526, 1-1.2 miljoner kr).

Moderna på Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32
Visning: 13-19 oktober
Auktion: 20-21 oktober
Totalt utrop: 39-48 miljoner kr

Katalog

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se