Välkommen till dryckesauktion 10-12 november

Vi står redan inför säsongens tredje auktion med drycker som samlarobjekt.

2003 Châteauneuf-du-Pape Cuvée Réservée

Till katalog

Nu i början av november när katalogiseringen är klar inför publiceringen av novemberauktionen, visar sammanställningen 557 utrop till ett estimerat värde av 1,9 mkr.

Första auktionsdagen, 10 november, är det champagne och vita viner på agendan. 11 november står röda viner från Bordeaux i fokus och 12 november på avslutningsdagen, är det rött vin av övrigt ursprung, som samsas med starkvin och destillat. Alla tre dagarna startar med första utrop klockan 10.00.

Den första auktionsdagen inleder champagne, som sträcker sig från årgång 1962 till 2005, med både enstaka flaskor ett flertal hela originallådor av flera olika årgångar. Bland annat Veuve Clicquot Rare Vintage 1988, Bollinger Grande Année 1990, Henriot Millesimé, Selosse och La Grande Dame från 1996.
Efter en bubblande inledning avslutas dagen med utrop av stilla, både vita torra och söta, viner från främst Sauternes och Bourgogne. Viner från Ch d'Yquem, Rapet, Sauzet, Chave, Boillot och Gagnard-Delagrange, Robert Weil, Dönnhoff och Fritz Haag syns bland flera denna dag.

Dag två tillägnas enbart röda viner från Bordeaux med runt 170 utrop. Först ut är några mixade lotter, som följs av bland annat Latour 1947 och hela originallådor av La Gaffeliére 2001 och 2005, Ch Pichon Longueville från 2008 och Troplong Mondot samt Beauséjour 2010. Däremellan Pontet Canet 2004 och 2006 och Vieux Ch Certan 2002 och enstaka Haut Brion, Latour 1989 och Montrose 1990.

Dag tre är det röda viner av övrigt ursprung, starkvin och destillat som samsas i startfältet. Italien är först ut med viner från Valpolicella, Bolgheri och Barolo. Från Spanien kommer Vega Sicilia, Musar från Libanon, Columella från Sydafrika, Almaviva från Chile och Grange från Australien. Från Bourgogne och Rhônedalen kommer Musigny 1971, Chambertin 1988, hela lådor Chave i olika varianter, Jaboulet, Vieux Télégraphe och Pegau hela lådor.

Sist ut på oktoberauktionen är konjak och närmare 90 utrop whisky av olika sorter och ursprung, från såväl stängda och rivna destillerier, men även från fullt aktiva. Udda Ladyburn, gammal Springbank, Glenfarclas och Glen Keith från 1960-talet. Hillside och Brora från tidigt 1970-tal och Ardbeg, Lagavulin, Highland Park och Ardmore och irländska Midleton.

Mer information om dryckesauktion, utropen och budgivning finns på Systembolaget samt Magasin 5. Visning pågår just nu fram till respektive auktionsdag 10-11 november.

Efter novemberauktionen kommer årets sista auktioner att hållas under fyra dagar 8-11 december. Bland annat en traditionell slagauktion den 10 december, för att uppmärksamma att dryckesauktionerna fyller 10 år. Mer att läsa om den och onlineauktionerna samma vecka, kommer att finnas på våra webbsidor, samt i en särskild tryckt auktionskatalog som kommer ut i början av december.

Mycket välkommen till novemberauktionen!

Sören Nylund
Värderingsansvarig Dryckesauktion
Systembolaget