Sensationell upptäckt av Makovsky i fokus på höstens Klassiska

En målning från Greta Garbos salong i New York, en sensationell upptäckt av ett ryskt mästerverk, en blomsterbukett av Chagall, verk av Zorn, Liljefors och Carl Larsson, antikviteter med fantasieggande proveniens, gnistrande juveler och mycket mer bjuder höstens Klassiska på.

Den von lindemanska byrån av Gottlieb Iwersson

Höstens Klassiska innehåller ett fint utbud av ljuskronor och ljusredskap i brännförgylld brons och mässing. Nr 1049 är en synnerligen vacker rokokoljuskrona tillverkad i Stockholm, med välbevarade stamglas och prismor (150-175.000 kr). Liknande ljuskronor återfinns i flera av de kungliga slotten. Säsongens kanske mest magnifika ljuskrona, nr 1089, är också tillverkad i Stockholm och är attribuerad till Johan Bernhard Lindroths verkstad. Den högklassiga stommen har inte mindre än 15 ljus och är delvis behängd med importerade franska prismor. Kronan är daterad 1840 och var enligt nedteckning en gåva från kung Karl XIV Johan till greve Magnus Brahe, enligt uppgift beställdes en serie om 14 stycken likadana till Stockholms slott (150-175.000 kr).

Efter vårens försäljning av ett par ljusstakar och kandelabrar, tillskrivna Mangeot, har ytterligare två arbeten av denne hovciselör dykt upp ur historiens dunkel. Nr 1023 (200-250.000 kr) och nr 1173 (60-80.000 kr) är ett par synnerligen högklassiga kandelabrar för fem ljus respektive ett par ljusstakar, båda föremålen har Mangeots typiska formspråk och enastående vackra brännförgyllning. Mangeot utbildades av Gustav III:s hovciselör och övertog hans titel under den sengustavianska eran.

Jämte den store slottssnickaren Georg Haupt, tillhör arvtagaren Gottlieb Iwersson toppskiktet bland de svenska ebenisterna. Det dyrbaraste objektet på höstens möbelavdelning är den von lindemanska byrån, tillverkad 1779 av den då nyblivne mästaren Gottlieb Iwersson. Synnerligen ovanligt är att vi känner namnet på beställaren av möbeln, postdirektören Philip Casper von Lindeman, vilken enligt exporthandlingar avseende Stralsund år 1779 erlagt riksdaler 41:32 för en ”fruntimmersbyrå av nyaste fason”. Byrån tillhör utan tvekan ett av de bäst välbevarade exemplen på högklassiga gustavianska möbler i privat ägo (nr 1056, 800-1.000.000 kr).

Den 20 juni 1838 var friherre Per Adolf Tamm värd för en galamiddag som hölls på Österbybruk, där kronprins Oskar av Sverige och tsarevich Alexander av Ryssland var hedersgäster. Inför besöket lät Tamm beställa en stor uppsättning exklusiva brännförgyllda föremål för att imponera på sina prominenta gäster. I samband med Klassiska finns möjlighet att förvärva tre par av de coasters som användes vid middagen (nr 1070-1072, 50-60.000 kr/par). Att se coasters av den kvalitet som österbyservisens representerar är mycket ovanligt, om inte unikt. De ciselerade och graverade dekorerna av vinlövsbård är närmast av guldsmedskvalitet och är sannolikt tillverkade i Stockholm.

En av de kulturhistoriskt mest intressanta möblerna är nr 1095, byrå för en kunglig gunstling, ett högklassigt gustavianskt stockholmsarbete utfört i Gottlieb Iwerssons krets. Byrån har ovanligt spektakulära intarsiaarbeten av lilla riksvapnet, militära attribut och en ovanlig beslagsflora. En intressant teori kring möbeln är att friherre Gustaf Mauritz Armfelt, som 1780 utnämndes till kunglig gunstling av Gustav III, varit beställaren. (350-400.000 kr).

En väldokumenterad möbel är det nyupptäckta mästarstycke, av Anders Julin, i form av ett skrivbord med uppsats (nr 1144, utrop 200-250.000 kr). Julins mästarstyckeritning presenterades 1791 för ämbetet och följande år godkändes mästarstycket i form av detta skrivbord. Enligt traditionen härrör skrivbordet från Svindersvik och har ägts av bruksägarfamiljen Aspelin under 1800-talet.

Textilier och mattor

Mattavdelningen bjuder bland annat på en magnifik Bidjar Garrus (nr 1203, 150-175.000 kr).  Här finns ett stort urval av olika Kinamattor, allt ifrån en antik Khotan mattan i silke med motiv av de s k "hundra antikviteterna" (nr 1238, 10-12.000 kr) till en ljus Art Deco matta från Peking (nr 1240, 25-30.000 kr). Ovanlig är den figurala Keshan mattan som föreställer poeten, matematikern, filosofen och astronomen Omar Khayyam (nr 1230, 20-25.000 kr).

Silver och Smycken

Bland höstauktionens rokokosilver märks en kaffekanna från Gävle 1780 i den typiska ovala päronformen. Den ställdes ut på Gävle Museum 1957 (nr 1311, 80-100.000 kr). Även de i rokoko men något tidigare är det vackra paret nattljusstakarna, Norrköping 1756, som ropas ut för 30-35.000 kr (nr 1331).

Smyckeavdelningen bjuder som vanligt på en mängd vackra juveler; ringar, armband och örhängen med olika färgstenar och briljanter. Det finns inte en kvinna som inte blir lycklig för en julklapp från denna gnistrande avdelning!  En solitärring med 1 briljant 5,25 ct har utropet 250-300.000 kr (nr 1378), men det finns också tex en bedårande hjärtformad medaljong från 1800-talets slut med utropet 5-6.000 kr (nr 1386).

Ett sällsynt föremål på denna avdelning är etuiet i guld och emalj tillverkat av stockholmsmästaren Frantz Bergs 1759. Frantz Bergs räknas som den främste juveleraren i Sverige vid denna tid och kunde väl mäta sig med de franska guldsmederna. Han anlitades flitigt av kungahuset och hans alster finns förutom i Sverige utställda på bl.a. Victoria & Albert Museum i London. Utropspriset för detta utsökta lilla etui i guld med dekor av grön champlevé-emalj är 100-125.000 kr (nr 1429).

En julklapp till mannen som har allt kan vara ett frackur i form av ett 20-dollarmynt. Tillverkaren är Audemars Piquet i Geneve (nr 1439, 15-20.000 kr).

Glas

Glasavdelningens första nummer är den underbara gröna flaskan från Henrikstorps glasbruk (nr 1444, 50-60.000 kr). Flaskan är sexsidig med ett påklippt sigill med monogram JKB under en adlig krona samt årtalet 1744. Sannolikt är den beställd av någon skånsk adelsfamilj vid 1700-talets mitt.

Kuriosakabinettet

Denna höst innehåller avdelningen flera föremål med kungliga provenienser. Stockholms Auktionsverk har bland annat fått förtroendet att försälja textilier och föremål en gång tillhöriga drottning Viktoria av Sverige och som genom arv gick vidare till hennes kammarjungfru Agnes Ida Maria Svedberg (1870-1964) (nr 1565-1571). Drottning Viktoria föddes som prinsessa av Baden och var dotter till storhertig Fredrik I av Baden och Louise av Preussen. Hon var dottersons dotter till kung Gustav IV Adolf av Sverige, barnbarn till den tyske kejsaren Wilhelm av Preussen och kusin med Vilhelm, sedermera kejsare Vilhelm II av Preussen.

Flera föremål med proveniens prinsessan Sofia Albertina som gått vidare genom arv till överhovmästarinnan Fredrika Charlotta Stenbock, född Forsberg, även känd som Lolotte Forsberg, finns denna säsong till buds. Ett par prinsesskronor, från 1700-talets andra hälft, sannolikt tillverkade i Stockholm, ymnigt broderade med spunna metalltrådar i silver och förgyllt silver på en kärna av silke (nr 1480, 5-6.000kr). Även fyra gravyrer med marschordningen från Gustaf III:s och Sofia Magdalenas kröning den 29 maj 1772 kommer att bjudas ut (nr 1483, 2-2.500 kr). Föremålen har som sista proveniens Forsby herrgård i Västra Eds socken i Småland.

Svensk och internationell konst

Konstavdelningens höjdpunkter är bland annat Konstantin Egorovich Makovskys (Ryssland, 1839­1915) Happy Arcadia, Marc Chagalls (Ryssland/Frankrike1887­1985) Bouquet à la lune, samt en målning av Louis Valtat (Frankrike 1869­1952) Vase de fleurs, som tidigare ingick i Greta Garbos konstsamling. Bland våra svenska mästare finns exceptionella verk av Carl Larsson (1853­-1919) Flickan i det gröna, Bruno Liljefors (1860­-1939) Domherrar i vinterlandskap och Anders Zorn (1860­-1920) med Brudboken. Stockholms Auktionsverk presenterar även en teckningssamling av USA:s störste bokillustratör; svensk-amerikanen Gustaf Tenggren (1896­1970).

Den monumentala målningen Happy Arcadia av Konstantin Egorovich Makovsky är central för höstens auktion och har utropet 6­8 miljoner kronor (nr 2306). Den har sedan 1930-­talet, fram till den sensationella upptäckten av den tidigare i år, hängt på Götarsvik Säteri i Närke. Målningen gavs av Röda Armén till säteriets dåvarande ägare i utbyte mot läderstövlar. En annan version av motivet, av identisk storlek, upptäcktes på ett gods i Finland och såldes på auktion i New York år 2007 för 23 miljoner kr.

­Nu har ytterligare en pusselbit i konsthistorien lagts till och man har kunnat konstatera att Makovsky målade detta monumentala verk i två versioner. Att målningen nu dyker upp, efter att ha hängt i salongen på en privat herrgård sedan tiden före andra världskriget, är både viktigt och fascinerande, säger Marc Maurie, konstexpert på Stockholms Auktionsverk.

Den ryska avdelningen stärks ytterligare av Marc Chagalls akvarell Bouquet à la lune (nr 2301, 800.000-1 milj kr). Blommor var ett återkommande motiv för Chagall och de hade stort symbolvärde för honom. Han infogade ofta ett brudpar i motivens utkant och i auktionens målning ser vi dem i motivets övre del, belysta av en månskära. Den ryskfödde konstnären är en av de mest framgångsrika konstnärerna under 1900­talet. Han anses vara en av modernismens pionjärer och en betydelsefull medlem av Avantgardet.

Greta Garbo hade en omfattande konstsamling och den var ett av hennes stora intressen efter den avslutade filmkarriären. Hennes samling präglades av tidig impressionism och blomstermåleri och i hennes ombonade våning i New York hängde Louis Valtats Vase de Fleurs på den helboaserade vardagsrumsväggen. Verket såldes på auktion tillsammans med den övriga samlingen efter Garbos bortgång 1990 och har sedan dess varit i en svensk samlares ägo (nr 2417, 400-500.000 kr).

Carl Larssons Flickan i det gröna är ett av hans första porträtt av äldsta dottern Suzanne. Det är första gången verket är ute på marknaden, det har varit i samma familjs ägo sedan det inköptes (nr 2133, 3-3,5 milj kr).

Bruno Liljefors Domherrar i vinterskrud är en närgången rörelsestudie av vinterlandskapets vardagsdramatik (nr 2079, 1-1,5 milj kr). Liljefors fann tidigt sin passion för konsten och skissblocket fanns alltid nära till hands. Återgivningen av djuren i deras naturliga miljö kom att bli Liljefors stora drivkraft.

Anders Zorns akvarellteknik ligger relativt nära oljemåleriet, med färger som är täckande och rätt kraftiga och det var som akvarellist som han fick sitt genombrott på Konstakademiens elevutställning 1880. I sin hemtrakt Dalarna utförde han auktionens målning Brudboken, vilken finns i två varianter. Akvarellen visar konstnärens intresse för hembygdens traditioner och kultur. Den unga kullan är klädd i Moras finaste högtidsdräkt och hon håller brudboken i sina händer (nr 2088, 300-350.000 kr).

Stockholms Auktionsverk har fått uppdraget att sälja 36 akvarellteckningar och tuschlaveringar av Gustaf Tenggren som tills nu ingått i en svensk privatsamling. Verken är daterade från slutet av 10­talet fram till 1930-­talet. Tenggren blev tidigt uppmärksammad för sina illustrationer till bokserien Tomtar och troll efter John Bauer, men emigrerade efter bara fyra år till USA. När Walt Disney bestämde sig för att göra filmhistoriens första tecknade långfilm "Snövit" valde han Tenggren som huvudtecknare, denne fick även ansvaret för de kommande mästerverken Pinocchio och Bambi. Tenggren skapade också flera böcker i barnboksserien "Gyllene böcker", där The Poky Little Puppy med 15 miljoner exemplar var USA:s mest sålda barnbilderbok någonsin vid millennieskiftet år 2000.

­Få svenskar har blivit så kända i USA och är samtidigt så okända i Sverige som Gustaf Tenggren. Det beror självklart på den spridning som han fick genom Walt Disney's filmer och de amerikanska barnböckerna som han illustrerade. Det mest spännande i den här samlingen är att den visar på Tenggrens konstnärliga produktion över tid, säger Pierre Olbers, konstexpert på Stockholms Auktionsverk.

Klassiska på Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32
Visning: 21-30 november
Auktion: 2-4 december
Totalt utrop: 53-66 miljoner kr

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se.