Nutida - en omvälvande visning!

Även denna säsong delas Nutida upp över två dagar och auktionen inleds med en exklusiv kvällsauktion för ca 100 utvalda objekt – en spännande och annorlunda blandning av konst och design!

Olafur Eliasson, International career lamp

Bland de högst värderade konstobjekten återfinns verk av Olafur Eliasson. Nytt för säsongen är en större satsning på samtida design.

För segmenten Fotografi, Dagauktion och Kvällsauktion har tre kataloger producerats. Kvällsauktionen innehåller ca 100 objekt – en lustfylld blandning av svenska och internationella toppobjekt inom konst och design. Dagauktionen visar upp en minst lika spännande blandning av nutida konst och design och avdelningen Fotografi presenterar en mycket fin samling svenska och internationella fotografiska verk.

I auktionens mittpunkt hamnar ljusverket International career lamp av Olafur Eliasson (nr 60, utrop 700-800.000 kr). Eliasson är känd för sina eleganta och sensationella skulpturala objekt och hans verk handlar ofta om att skapa en konkret och visuell förståelse av perception. Stå framför verket och upplev hur ett gigantiskt öga betraktar dig samtidigt som du ser dig själv betrakta verket! I fotosektionen visas Eliassons fotografiska studie av inlandsis; ett verk bestående av 29 fotografier och med auktionens högsta utrop på 1.2 – 1.5 miljoner kronor (nr 344).

Auktionen kryddas ytterligare av närvaron av yngre konstnärer såsom t ex Christian Pontus Andersson. Med sin kyligt sensuella skulptur Resting to Transform visar han på ett unikt konstnärskap. Han arbetar i biskvi, ett slags oglaserad porslin, och auktionens skulptur kan antingen hängas i en tråd från taket eller placeras på golvet (nr 1, utrop 100-125.000 kr).

Andreas Erikssons målning Baum ingår i en större serie målningar av träd där de fungerar som förmedlare av naturens egna skulpturala idéer (nr 48, utrop 200-250.000 kr). Under vintern uppmärksammades Andreas Eriksson med en större utställning på Bonnier Konsthall där flera verk ur samma serie visades upp.

I 2010-talets Sverige har vi ett intresse för samtidskonst som aldrig förr. Vi ser att marknaden i det här segmentet ökar och fler efterlyser kvalitativ konst och design för att skapa intressanta och personliga hem, säger Sofie Sedvall, expert på konstavdelningen.

Nytt för i år är att Stockholms Auktionsverk ytterligare stärker greppet om vår samtids mest aktuella design. Parallellt med konsten visas ett urval av några av dagens mest inflytelserika formgivare. Kvällsauktionen innefattar design som är en viktig kugge i utformandet av vår tids formspråk.

Detta är ett strategiskt val som speglar den starka inhemska och internationella efterfrågan på skandinavisk formgivning, säger Jonatan Jahn, intendent på Stockholms Auktionsverk och ansvarig för denna satsning.

En av dessa framtida designklassiker är fåtöljen Wood Layer (nr 55, utrop 25-30.000 kr) av Färg & Blanche, som bland annat vunnit pris för årets designobjekt. Emma Olbers, som utsågs till årets stjärnskott av Elle Decoration, medverkar med sitt konceptuella bord S-WOOD som är konstruerat av träd från Stockholms innerstad (nr 75, utrop 8-10.000 kr). Ett designhistoriskt viktigt objekt är också Alexander Lerviks MyBrain, som är en 3D-printad replika av Lerviks hjärna i form av en lampa. Det är kvällsauktionens dyraste designobjekt med utrop 80.000-100.000 kr (nr 49). Mybrain finns i 10 exemplar och finns representerat i Röhsska Museets samlingar.

Tiden är nu, vi vill vara del av den. Auktionens designobjekt är präglade av en avantgardistisk anda där gränsen mellan konst och design suddas ut. Vill du få en inblick i framtiden? Välkommen till en omvälvande visning, säger Jonatan Jahn.

Förutom den spännande nutida formgivningen, innehåller auktionen möbler från den danska guldåldern, bland annat Arne Jacobsens "Ägget" med fotpall från 1963 i svart skinn (109, utrop 40- 50.000 kr), två poster med Hans J Wegners Savenbukstolen från 1950-talet i solid teak (nr 130 och 131, utrop 30- 35.000 kr vardera) liksom Wegners klassiska fåtölj Bamse klädd i rött tyg (nr 129, utrop 30.000 kr).
Ettore Sottsass ikon till bokhylla Carlton från 1981 ropas ut för 50-60.000 kr (nr 204) och Alessandro Mendinis byrå Calamobio från 1985/88  ropas ut för 70,000 kr (nr 205). Bägge är bra exemplel på 80-talets italienska uppmärksammade design.

Sverige är representerad med bland annat Ernst Billgrens G-stolen från 1991, tillverkad i en edition om endast tre (nr 234, utrop 50-60.000 kr), Sigurdur Gustafssons fåtölj Wind, formgiven 2003 för Källemo i en upplaga om 33 (nr 239, utrop 25-30.000 kr)) samt Mats Theselius Älgskinnsfåtöljen från 1991 för Källemo (nr 243, utrop 50-75.000 kr)).

Nutida på Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32
Visning: 9-13 maj
Auktion: 14-15 maj
Totalt utrop: 24-30 miljoner kr

Katalog

För mer information kontakta
informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.