Eftertraktade antikviteter på Stockholms Auktionsverk

Klassiska dag 2
Vackra antikviteter av hög kvalitet har en stor kundgrupp. Inte minst den yngre generationen blandar gärna stilar och skapar ett personligt hem med vackra föremål från olika epoker. Många kunder i salen och många telefonbud gav en hel del höga slutpriser då de eftertraktade antikviteterna gick under klubban.

Ljuskrona från Åkerö, Régence, 1700-talets början

Sedan ett par säsonger märks tre tydliga trender. Den ena är att proveniensen, dvs ett föremåls tidigare historia, blir viktigare och viktigare för ett högt slutpris. Den andra trenden är att den yngre generationen nu hittat till Klassiska auktionen och besöker visningarna i allt högre grad, ställer många frågor och gärna inreder sina hem med en blandning av antika och moderna objekt. Den tredje trenden är att föremål med anknytning till det Osmanska riket nu verkligen har tagit plats på den svenska marknaden. Köpare från hela världen uppmärksammar dessa rariteter. Ett exempel idag är den akvarellerade pennteckningen från omkring 1800, tillskriven Luigi Mayer, föreställande mötet mellan storvesiren och Storbritanniens ambassadör i Osmanska riket, Sir Robert Ainslie, den 19 mars 1788 strax utanför Konstantinopel som ropades upp från 40.000 kr till 453.000 kr (nr 2601)!

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 2001
Ljuskrona från Tessins Åkerö; Régence 184.000 kr (utrop 40-50.000 kr)
Nr 2021 Kandelaber St Petersburg, tillskr Andrei Schreiber 196.000 kr (utrop 100-125.000 kr)
Nr 2077 Konsolbord, 1 par, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten 294.000 kr (utrop 200-250.000 kr)
Nr 2088 Ljuskrona, parisarbete, 1800-talets 2:a hälft 184.000 kr (utrop 50-60.000 kr)
Nr 2118 Byrå, högklassig gustaviansk, Johan Neijber 490.000 kr (utrop 400-500.000 kr)
Nr 2352 Ljusstakar, ett par, silver, Julius Marianus Bergs 1784 196.000 kr (utrop 80-100.000 kr)
Nr 2462 Ring, 18k vitguld, 1 briljant 3,51 ct 282.000 kr (utrop 230-250.000 kr)
Nr 2510 Fat, Italien, majolika, 1500/1600-tal 147.000 kr (utrop 25-30.000 kr)
Nr 2594 Gustavus Adolphus, ryttarstatyett, 1600-tal 441.000 kr (utrop 300-400.000 kr)

FAKTA
Klassiska Totalt dag 2
Möbler & Konsthantverk
Totalt utrop: 18.6 miljoner kr
Totalt sålt: 16.9 milj kr

(Alla priser inkl köparprovision)