10.4 miljoner kr för nyupptäckt ryskt mästerverk

Klassiska Dag 2 december 2014
En nyupptäckt rysk målning med en spännande historia och bakgrund av den store Konstantin E. Makovsky såldes idag för 10.400.000 kr. Trots en vikande trend internationellt för rysk konst blev den ryska avdelningen idag en stor framgång på Stockholms Auktionsverk. Överhuvudtaget kan dagens auktion då svensk och internationell konst såldes sammanfattas med två ord – stor succé!

Bruno Liljefors, Domherrar

Stockholms Auktionsverks satsning på kvinnliga konstnärer från 1800-talet och det tidiga 1900-talet slog återigen väl ut.  Dessa begåvade kvinnliga pionjärer från Norden nådde inte alla framgång under sin levnadstid, men är desto mer beundrade idag.  Högst betalades idag för Helene Schjerfbecks asketiska stilleben Narcisser med 740.000 kr (nr 2017, utrop 500-600.000 kr), men även verk av bland andra Charlotte Wahlström, Emma Ekwall, Jenny Nyström med flera bjöds upp högt över utropen.

I Sverige är Gustaf Tenggren tämligen okänd, i USA är han mycket berömd – i år blev John Bauers efterträdare och Walt Disneys chefsillustratör bekant för en bredare svensk publik. En biografi om honom släpptes i november och på dagens auktion såldes 36 akvareller av hans hand. Dessa små juveler lockade publiken och många slutpriser blev höga (nr 2252-2287).

Auktionens mest uppmärksammade målning, både på grund av sin storlek och sitt fantasieggande motiv, den ryske konstnären K.E. Makovskys Happy Arcadia ropades efter en lång och spännande budgivning mellan flera internationella samlare in för 10.400.000 kr (nr 2306, utrop 6-8 milj kr). Målningen har hängt på en herrgård utanför Örebro och forskning har kommit fram till att den gavs som betalning av den unga finska staten till ägaren av herrgården tillika skofabrikören Gottfrid Berglund som betalning för stövlar till finska armén.

Miljonnoteringar
Nr 2079 Bruno Liljefors
Domherrar i vinterlandskap 2.575.000 kr (1-1.5 milj kr)
Nr 2133 Carl Larsson Flickan i det gröna 3.200.000 kr (3-3.5 milj kr)
Nr 2301 Marc Chagall Bouquet à la lune 1.300.000 kr (800.000-1 milj kr)
Nr 2306 K.E. Makovsky Happy Arcadia 10.400.000 kr (6-8 miljoner kr)
Nr 2397 Maksymilian Gierymski Ridlektionen 1.960.000 kr (400-500.000 kr) – världsrekord för konstnären!

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 2032
Marie Kröyer Stående modell 160.000 kr (50-60.000 kr)
Nr 2060 Gustaf Fjaestad Hängbjörk i sol och snö 382.000 kr (150-200.000 kr)
Nr 2069 Olle Hjortzberg Ängsblommor, fjärilar och humla 480.000 kr (250-275.000 kr)
Nr 2070 Ivan Aguéli Egyptiskt flodlandskap 530.000 kr (200-250.000 kr)
Nr 2078 Helmer Osslund Kustparti från Nordingrå 282.000 kr (150-175.000 kr)
Nr 2216 Carl Larsson Svea i rättarebostadens kök 980.000 kr (800.000-1 milj kr)
Nr 2269 Gustaf Tenggren Siegfried 190.000 kr (150-200.000 kr)

FAKTA
Totalt dag 2
Totalt utrop: 32.2 miljoner kr
Totalt sålt: 36.7 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision och droit de suite i förekommande fall)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket