Brännheta bronser på Klassiska

Klassiska Dag 1 december 2014
Dekorativa antikviteter av hög kvalitet och med god proveniens lockar många köpare. En noterbar trend just nu är köpsuget efter föremål i brännförgylld brons. Högst betalades idag dock för den lindemanska byrån av Gottlieb Iwersson med 1.010.000 kr (nr 1056, utrop 800-1000.000 kr).

Praktampel, S:t Petersburg, Andrei Schreiber

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1023
Kandelabrar, ett par, tillskrivna C L Mangeot 294.000 kr (utrop 200-250.000 kr)
Nr 1089 Ljuskrona, senempire, tillskriven J B Lindroth 196.000 kr (utrop 150-175.000 kr)
Nr 1094 Bordsuppsats, parisarbete, brännförgylld brons 147.000 kr (utrop 60-80.000 kr)
Nr 1095 Byrå för en kunglig gunstling, högklassig gustaviansk 430.000 kr (utrop 350-400.000 kr)
Nr 1102 Praktampel, Ryssland, brännförgylld brons 416.000 kr (utrop 175-200.000 kr)
Nr 1378 Ring, platina, 1934 306.000 kr (utrop 250-300.000 kr)
Nr 1481 Kaffekopp med fat, Paris, empire 44.000 kr (utrop 4-5.000 kr)
Nr 1489 Découpage, ett par, 1783, Italien 104.000 kr (utrop 25-30.000 kr)

FAKTA
Totalt dag 1
Totalt utrop: 17.3 miljoner kr
Totalt sålt: 16.1 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket