Flera unika föremål till Nationalmuseums samlingar från Biby Fideikommiss

Klassiska -Biby Fideikommiss 9 juni 2014
De unika samlingarna från det före detta fideikommisset Biby i Sörmland såldes ikväll på en exklusiv kvällsauktion. De 136 föremålen hade rönt ett ofantligt intresse på visningen både från allmänhet, samlare och media. Slutpriserna blev också därefter och många föremål gick långt över utrop. Flera av de rara föremålen köptes in till Nationalmuseums samlingar.

Skrin sidenklätt med ymniga broderier

Biby är ett magnifikt välbevarat svenskt herrgårdshem av ett slag som blir mer och mer ovanligt i Sverige idag. Egendomen har varit fideikommiss sedan 1788 fram till siste fideikommissariens bortgång 2008. Under årens lopp har gårdens ägare satt sin prägel från sin egen samtid, vilket skapat ett personligt och spännande hem. Biby Fideikommiss innehöll ett mycket intressant utbud av klassiska antikviteter, unika kulturföremål och underbar herrgårdskuriosa.

Ett av auktionens kulturhistoriskt mest intressanta objekt var en bordspendyl i yppersta rokoko med ett praktfullt blomstrande grenverk i bemålat järn och klippt plåt, signerat den franske bronsgjutaren och ciselören Simon Panthaleon samt märkt Stockholm. Med medel från Axel och Nora Lundgrens fond inköptes detta till Nationalmuseums samlingar för 392.000 kr  (nr 1025, utrop 200-250.000 kr).  Till samlingarna och med medel från samma fond inköptes även det praktfulla engelska lackskåpet från 1600-talets slut. Här blev slutpriset 563.000 kr (nr 1117, utrop 500-600.000 kr).
Barbro Oshers fond finansierade ytterligare tre inköp till Nationalmuseum; en eldskärm från Hellefors Bruk 1800-talets första hälft som såldes för 39.000 kr (nr 1058, utrop 10-12.000 kr), en teservis  i silver, 4 delar, Adolf Zethelius inköpt för 44.000 kr (nr 1076, utrop 15-20.000 kr) samt en samovar i silver, också den av Adolf Zethelius för 147.000 kr (nr 1078, utrop 60-80.000 kr).

Bland auktionens föremål fanns även ett flertal fullständigt unika kläder, skor och parasoll från 17- och 1800-talen, alla i mycket god kondition. Dessa inköptes av Sörmlands Museum, som är känt för sin textil- och klädsamling. Denna samling är öppen och tillgänglig för allmänheten. Museet köpte även flera andra föremål från Biby.

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1011
Skrin, rokoko, klätt i ljusblå sidenatlas 294.000 kr (utrop 40-50.000 kr)
Nr 1012 David Beck Porträtt av drottning Kristina 282.000 kr (utrop 250-300.000 kr)
Nr 1037 Hästmunderingar, 17-1800-tal 135.000 kr (utrop 3-4.000 kr)
Nr 1042 Skål, barock, sannolikt Osmanska riket, omkr 1700 465.000 kr (utrop 100-125.000 kr)
Nr 1075 Jakob Björk Porträtt av kung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika 306.000 kr (utrop 125-150.000 kr)
Nr 1080 Armlänstol, barock, tillskriven Burchardt Precht 380.000 kr (utrop 75-100.000 kr)
Nr 1090 Johan Niklas Byström, Diana, vit carraramarmor 796.000 kr (utrop 500-600.000 kr)
Nr 1094 Byrå, högklassig rokoko, Christian Linning 441.000 kr (utrop 150-200.000 kr)
Nr 1098 Rispappertavlor 4 st, Kina, 1700-tal 282.000 kr (utrop 125-150.000 kr)

FAKTA
Totalt Biby Fideikommiss
Totalt utrop: 5.5 miljoner kr
Totalt sålt: 9.2 miljoner kr

(Alla priser inkl köparprovision)