Allt ljus på Nutida!

Nutida 10-11 november
Tisdagen 4 november slår vi upp dörrarna till en visning med nutida konst, fotografi och spännande formgivning och design. Spektakulära ljusverk och morgondagens trendigaste designklassiker är några av de många höjdpunkterna.

Nutida 2014

Välkommen till Nutida!
Spektakulärt denna gång är de konceptuella ljusverken av Spencer Finch, en konstnär som arbetar med att återskapa ljuset i ett visst rum under en viss tidpunkt och är mest känd för sina eteriska ljusinstallationer (nr 39 och 66, utrop 200-250.000 kr, 250-300.000 kr). Auktionens högsta utrop har Ola Billgrens Paris-Madonna från 1991, en cityscape kombinerat med en tolkning av Titians kända målning Madonna och kaninen från 1530 (nr 54, 1.5-1.7 milj kr).

Här finns också verket Ylva-85 av Ylva Ogland, en personlig uppgörelse med fadern (nr 25, 250-300.000 kr), en akvarell av Lars Lerin i hans typiskt drömmande stil, föreställande en moské, ovanligt stor i formatet (nr 3, 200-250.000 kr) samt betydande verk av Karin Broos, Linn Fernström och många fler.

Stockholms Auktionsverks satsning på samtida design fortsätter. Nytt för i höst är ett samarbete med ett av branschens mest framstående namn, trendexperten Stefan Nilsson. Tillsammans har vi jobbat för att kunna erbjuda våra kunder ett urval av den hetaste samtida designen. Det är med glädje som vi denna gång kan presentera namn som: Mathieu Gustafsson, Julia Gamborg Nielsen, Charlie Styrbjörn Nielsen, David Ericsson, Samad Kasrayan m.fl.

Vår nutida designsatsning har hittills burit frukt och vi har många kunder som längtar efter att få vara först med morgondagens designklassiker. Vår vision är att med denna satsning etablera Stockholms Auktionsverk som en naturlig del av den samtida designscenen, en mötesplats för samtal och en plats för konsumenten att komma nära och uppleva nutida formgivning.

På vår samtida avdelning finns exempelvis två stycken garderober ur serien GRAND formgivna 2013 av Mathieu Gustafsson. Serien GRAND är ett samarbete mellan Gustafsson och möbelsnickaren Niklas Karlsson, garderoberna med namnet GRAND Light (nr 206, 207, 20-25.000 kr) har bland annat vunnit Wallpaper Design Awards 2013 och ställts ut på flera internationella möbelmässor.

Julia Gamborg Nielsen är representerad med stolen ”ostRICH” formgiven 2014 (nr 199, 30- 35.000 kr). Med sina spännande och exklusiva materialval är ostRICH en förväntad snackis! Det organiska uttrycket ligger rätt i tiden och vi är stolta över att få möjligheten att försälja den.

Vidare visar vi FOLKFORMS samarbete med Svenskt Tenn, ett skåp ur serien ”Masonite Memorian” (nr 200, 35-40 000 kr). Designduon Anna Holmquist och Chandra Ahlsell har här lyft fram rekordårens favoritmaterial masoniten och gett den ett nytt liv. Bland annat innehåller skåpet delar av den första masoniten som tillverkades vid Masonitefabriken i Rundvik under det sena 1920-talet samt delar av den sista som tillverkades före nedläggningen i april 2011. Idén med skåpen var att utmana den allmänna uppfattningen om masoniten.

Det är i år 100 år sedan Hans J. Wegner föddes i den danska småstaden Tønder och med tanke på jubileet innehåller höstens katalog en extra stor avdelning av den danske mästaren.Folding Chairs” (nr 81, 25- 30.000 kr) är ett utmärkt och ovanligt exempel på Wegners stilsäkerhet.

Vill du veta mer? Kontakta:

Sofie Bexhed, intendent konstavdelningen, sofie.bexhed@auktionsverket.se tel 08-453 67 54
Ebba de Faire, intendent konstavdelningen, ebba.de.faire@auktionsverket.se tel 08-453 67 35
Ulrika Ruding, chef för konsthantverksavdelningen, ulrika.ruding@auktionsverket.se tel 08-453 67 57
eller
Anna Hamilton, informationschef, anna.hamilton@auktionsverket.se tel 08-453 67 84

Nutida på Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32
Visning: 4-9 november
Auktion: 10-11 november
Totalt utrop: 20-24 miljoner kr