Gjort av Hjorth - superhett internationellt!

Moderna 21 oktober 2014
Att svenskt konsthantverk från 1900-talets första hälft är superhett internationellt råder det ingen tvekan om. Axel Einar Hjorths till synes mycket enkla och robusta syrabetsade furumöbler såldes idag för hisnande summor liksom mattor av Märta Måås-Fjetterström och Barbro Nilsson. Och köparna? De kommer från alla möjliga av världens hörn - förutom Sverige.

Läs mer

Picasso höjdpunkt på höstens Moderna

Moderna 21-22 oktober
Auktionens absoluta höjdpunkt är ett återupptäckt verk av världens kanske mest kände konstnär, Pablo Picasso, ett porträtt föreställande vännen och skulptören Dionís Renart, utfört i Barcelona 1899. Porträttet har ingått i en svensk privatsamling sedan tidigt 1960-tal och har aldrig tidigare förekommit på auktion. På möbelavdelningen satsar vi på Swedish Modern, svenskt 1930-50-tal, som just nu uppmärksammas stort internationellt.

Läs mer

Dryckesauktion 6-8 oktober

Välkommen till dryckesauktionen som bjuder på intressanta samlarviner och starkdrycker från såväl stängda och rivna destillerier, men även från fullt aktiva.

Läs mer

Rekordpriser för klocka och handväska på höstens Fashion!

23-24 september
Höstens Fashion var den största någonsin på sedan starten med dessa mycket uppmärksammade auktioner. Totalt nästan 800 nummer såldes för 3.355.000 kr. Kvaliteten på de eftertraktade märkesvarorna har höjts avsevärt och det märks även på snittpriserna som nu blev högre än någonsin tidigare.

Läs mer

Rekord för Hertha Hillfon

9 september gick Hertha Hillfons verk under klubban och sällan eller ens någonsin har väl en auktion varit så uppmärksammad och välbesökt. Priserna sköt i höjden och rekord efter rekord för verk av den folkkära konstnären uppnåddes.

Läs mer

Lauritz.com köper Stockholms Auktionsverk

Tillsammans blir Lauritz.com och Stockholms Auktionsverk marknadsledande i Sverige och i synnerhet Stockholm. Uppköpet ger helt unika möjligheter för att dra nytta av synergier mellan Nordens största nätauktionshus och ett av Nordens ledande auktionshus inom `fine art´ och antikviteter. Uppköpet stärker båda organisationerna inom både professionell expertis, IT och företagsledning.

Läs mer

Hertha Hillfons hem och samling - en kär-lekstuga

Hertha Hillfon var en pionjär på keramikens område och verkade mer som skulptör än som konsthantverkare. Hon är en av 1900-talets främsta kvinnliga konstnärer. Den 9 september säljs samlingen på en specialauktion på Stockholms Auktionsverk.

Läs mer
11–20 av 34