Orientaliskt porslin och konsthantverk -178% över utrop!

Försäljningen av orientaliskt porslin och konsthantverk fullföljde och avslutade en mycket framgångsrik Klassisk auktion. Det orientaliska konsthantverket sålde för 5,2 miljoner kr över utrop vilket motsvarar 178%, fantastiska siffror i auktionsvärlden!

Buddhistiska figuriner

Salen fylld av köpare långväga ifrån och fem kinesiska tolkar i telefon uppkopplade till Kina under hela dagen banade vägen för det fina auktionsresultatet. Att det finns ett stort intresse att köpa tillbaka kinesiskt porslin och konsthantverk finns det ingen tvekan om och att de kinesiska köparna hittat till Sverige är också uppenbart.

Anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 4222
En blåvit porslinsplakett, 1900-tal 662.000 kr (utrop 3-4.000 kr)
Nr 4226 En grönglaserad vas, sen Qing Dynasti 270.000 kr (utrop 2-3.000 kr)
Nr 4253 En Doucai Processionsskål 502.000 kr (utrop 80-100.000 kr)
Nr 4278 En tibetansk förgylld brons figur föreställande Chakrasamvara 575.000 kr (utrop 60-80.000 kr)
Nr 4287 En tibetansk/kinesisk förgylld bronsbuddafigur, troligen Dipankara 931.000 kr (utrop 80-100.000 kr)

FAKTA
Klassiska Totalt dag 4
Orientaliskt porslin & konsthantverk
Totalt utrop: 2.9 miljoner kr
Totalt sålt: 9.9 miljoner kr

FAKTA Totalt dag 1-4
Klassiska
Totalt utrop: 63.6 miljoner kr
Totalt sålt: 74.6 miljoner kr

(Alla priser inkl köparprovision)