Stor efterfrågan på kinesiskt konsthantverk

Klassiska Dag 3 december 2014
Auktionens tredje och sista dag bestod helt av den orientaliska avdelningen. Här domineras köparna av kinesiska kunder och auktionssalen genljuder av kinesiska, både från köparna på plats och från de inkallade tolkarna i alla de uppkopplade telefonerna. Köpglädjen är stor och dagens auktion mer än dubblade sitt utrop. Det råder ingen tvekan om att efterfrågan på framför allt kinesiskt konsthantverk är mycket, mycket stark.

Läs mer

10.4 miljoner kr för nyupptäckt ryskt mästerverk

Klassiska Dag 2 december 2014
En nyupptäckt rysk målning med en spännande historia och bakgrund av den store Konstantin E. Makovsky såldes idag för 10.400.000 kr. Trots en vikande trend internationellt för rysk konst blev den ryska avdelningen idag en stor framgång på Stockholms Auktionsverk. Överhuvudtaget kan dagens auktion då svensk och internationell konst såldes sammanfattas med två ord – stor succé!

Läs mer

Brännheta bronser på Klassiska

Klassiska Dag 1 december 2014
Dekorativa antikviteter av hög kvalitet och med god proveniens lockar många köpare. En noterbar trend just nu är köpsuget efter föremål i brännförgylld brons. Högst betalades idag dock för den lindemanska byrån av Gottlieb Iwersson med 1.010.000 kr (nr 1056, utrop 800-1000.000 kr).

Läs mer

Dryckesauktionen firar 10 år

Dryckesauktionen, ett samarbete mellan Systembolaget och Stockholms Auktionsverk, fyller tio år, vilket firas med en jubileumsauktion - en klassisk slagauktion - med 156 väl utvalda utrop.

Läs mer

Sensationell upptäckt av Makovsky i fokus på höstens Klassiska

En målning från Greta Garbos salong i New York, en sensationell upptäckt av ett ryskt mästerverk, en blomsterbukett av Chagall, verk av Zorn, Liljefors och Carl Larsson, antikviteter med fantasieggande proveniens, gnistrande juveler och mycket mer bjuder höstens Klassiska på.

Läs mer

Nytt rekord för målning av Lars Lerin

Auktion Nutida 10 november
Lars Lerins konst har drabbat svenskarna, man kan nog påstå att det råder Lars Lerin-feber. Lerin har med sina skickligt utförda kompositioner i akvarell, drömska och samtidigt oerhört realistiska blivit en av våra mest folkkära konstnärer.

Läs mer

Allt ljus på Nutida!

Nutida 10-11 november
Tisdagen 4 november slår vi upp dörrarna till en visning med nutida konst, fotografi och spännande formgivning och design. Spektakulära ljusverk och morgondagens trendigaste designklassiker är några av de många höjdpunkterna.

Läs mer
1–10 av 34