Storslam för kinesiskt

Klassiska dag 3, juni 2013
Brödburk såld för 1.100.000 kr – I skrivande stund 3 miljonnoteringar! Storslam för kinesiskt på sista dagen av Klassiska.

A Blue and White 'Dragon' Box with Cover

Salen fylld med kinesiska köpare och fem kinesiska tolkar vid telefonbordet då den orientaliska avdelningen gick under klubban på sista dagen av Klassiska. Allt tydde på att det, Nationaldagen till trots, skulle bli en auktion med drag i. Och drag blev det! I skrivande stund pågår auktionen fortfarande. Budgivningen är livlig, det mesta sker på kinesiska och buden är höga.

Glad är säljaren av nr 3152. Den blå-vita ask med lock, som han utan att ana dess värde använde som brödburk, Wanlis period och märke (15/1600-tal), såldes för 1.100.000 kr (utrop 70-80.000 kr). En sk fiskbassäng, Kangxi (16/1700-tal) såldes även den för 1.100.000 kr. En blå-vit vas med dekor av fruktträdkvistar, med Yongzhengs märke och även tillverkad under denna mycket korta period (1723-1735) ropades just upp från 300.000 kr till 2.800.000 kr (nr 3207). Den köptes av en svensk missionär i Kina i början av 1900-talet och har sedan dess funnits i familjen.

Auktionen fortsätter och utförligare rapport kommer i morgon fredag!