Fin auktion ger fina resultat!

Klassiska dag 1, juni 2013
Första dagen på Klassiska, då möbler och konsthantverk, såldes gav ett rejält styrkebesked till marknaden. Både svenska och internationella köpare visade stort intresse för den mycket fina avdelningen vi kunde presentera denna säsong.

Den von lindemanska byrån, av Gottlieb Iwersson

En utsökt gustaviansk byrå av Nils Johan Asplinds verkstad med imitationsmåleri ropades precis vid auktionens början raskt upp från 125.000 kr till 367.000 kr (nr 1019). De högklassiga magnifika ryska kandelabrarna gick till en internationell samlare för 465.000 kr (nr 1027, utrop 300-350.000 kr). Ett av auktionens toppnummer, den Lindemanska byrån, av Gottlieb Iwersson, med intressant och väldokumenterad proveniens ropades upp till 980.000 kr (nr 1170, utrop 800.000-1.000.000 kr). En unik fransk bergkristallkrona, Louis XIV, rönte stort internationellt intresse och såldes efter en lång budgivning slutligen för 515.000 kr (nr 1216, utrop 200-250.000 kr).

Den makalösa vävda tapeten från 1600-talets andra hälft med motiv av Alexander den Stores triumffärd efter förlaga av Charles le Brun ropades upp till 294.000 kr (nr 1234, utrop 125-150.000 kr). Vackra orientaliska mattor har fått ett nytt och rättmätigt uppsving och flera höga slutpriser uppnåddes, bl a 110.000 kr för en vacker antik Khorassan (nr 1291, utrop 80-100.000 kr).

Dagens längsta budgivning ägde rum då ett antikt romerskt porträtthuvud efter grekiskt original skulle klubbas. Två budgivare stred mot varandra och ingen ville ge sig! Slutpriset landade på 306.000 kr (nr 1609, utrop 50-60.000 kr).

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1055
Berkristallappliquer, Louis XIV 172.000 kr (utrop 80-100.000 kr)
Nr 1060 Grande Coupe, P-P Thomire, Paris 490.000 kr (utrop 200-250.000 kr)
Nr 1212 Cassone, barock, Italien 116.000 kr (utrop 15-18.000 kr)
Nr 1315 Krucifix, J Okrusch, Breslau 1714-21 86.000 kr (utrop 18-20.000 kr)
Nr 1548 Flaska, Henrikstorps glasbruk, 1700-tal, 86.000 kr (utrop 25-30.000 kr)
Nr 1621 Globus Terraqueus, 1780 och 1804, 453.000 kr (utrop 200-250.000 kr)

FAKTA Dag 1
Totalt utrop: 20 miljoner kr
Totalt sålt: 19.8 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)