Carl Larsson-dag på Stockholms Auktionsverk

Klassiska dag 2, juni 2013
Två målningar av Sveriges mest älskade konstnär, Carl Larsson, såldes för 3.675.000 respektive 6.100.000 kr då svenskt och utländskt måleri gick under klubban. Totalt uppnåddes sju miljonnoteringar denna omväxlande och intressanta dag. Klart står att marknaden för konst är mycket stark just nu.

Läs mer

Fin auktion ger fina resultat!

Klassiska dag 1, juni 2013
Första dagen på Klassiska, då möbler och konsthantverk, såldes gav ett rejält styrkebesked till marknaden. Både svenska och internationella köpare visade stort intresse för den mycket fina avdelningen vi kunde presentera denna säsong.

Läs mer

Vårens Klassiska auktion - endast det allra bästa!

Vårens stora Klassiska auktion bjuder på endast det allra bästa! Ett verk av den franske impressionisten Edgar Degas, pampiga kungaporträtt, två utsökta barnskildringar av mästaren Carl Larsson, ett fantastiskt naturmotiv från Liljefors bästa period och mycket mer som bara måste ses. Möbelavdelningen är den största någonsin med många högklassiga och högintressanta möbler. Här finns kungliga provenienser, egyptiska influenser, nyupptäckta möbler. Välkommen hit!

Läs mer

Nutida

Nutida våren 2013
Stark dag för fotografi. Cindy Shermans svartvita Film Still #24 från 1978 såldes för 785.000 kr. De kvinnliga konstnärerna dominerar på den nutida arenan!

Läs mer

Större och starkare!

Vårens Nutida är större och starkare än någonsin med ett utrop på 30 miljoner kr! Denna gång presenterar vi en särskild avdelning och separat katalog för fotografi och konstaterar att den kvinnliga dominansen bland auktionens konstnärer är mycket stark med namn som om Lena Cronqvist, Karin Broos, Karin Mamma Andersson, Cecilia Edefalk, Linn Fernström, Meta Isaeus-Berlin, Helena Blomqvist, Maria Miesenberger, Niki de Saint-Phalle, Cindy Sherman, Nan Goldin och många fler.

Läs mer

8 miljonnoteringar och rekord för svenska naivister!

Moderna dag 2, våren 2013
Helt nya nivåer har i och med dagens auktion på Stockholms Auktionsverk noterats för den fina lilla grupp som kallas "de svenska naivisterna". Eric Hallströms Karlbergs Ridbana såldes för makalösa 1.800.000 kr och Hilding Linnqvists I tysta kvällen för 2.264.000 kr. Totalt uppnåddes 8 miljon-noteringar.

Läs mer

Anna Petrus unika kopparreliefer till Nationalmuseum

Moderna dag 1, våren 2013
Bra dag för svenskt konsthantverk. På första dagen av vårens stora Moderna auktion köptes Anna Petrus unika kopparrelifer in till Nationalmuseum. En Florabyrå från Svenskt Tenn såldes för 176.000 kr och Axel Einar Hjorths barockinspirerade lyxuösa biblioteksbord för 170.000 kr.

Läs mer

Tidigt 1900-tal i fokus på vårens Moderna!

1910- och 20-talet är i fokus på bio och på tv och så förstås även på Stockholms Auktionsverk! Nils Dardels ironiska äktenskapsskildring, Einar Jolins eleganta måleri, svenska naivister, en förgylld lyxmöbel av Axel Einar Hjorth, jugendglas och keramik och mycket annat av allra högsta klass möter oss på Moderna.

Läs mer

Välkommen till Dryckesauktionen 15-17 april

Vi har samlarobjekt från vinvärldens främsta områden. Eftersökta objekt vilka med tiden minskar i antal, några drycker som utvecklas och vinner på att lagras och vin från udda och ovanliga årgångar.

Läs mer
21–30 av 31