Magnifikt utbud på höstens Moderna!

Inför Moderna hösten 2012
Toppnumret denna gång måste ju sägas vara Marc Chagalls målning Ur tusen och en natt. Sällan kommer sådana konstverk av den store konstnären ut på svenska auktionsmarknaden.

Läs mer

Rekordpris för målning av Eugène Jansson med 3.300.000 kr!

Klassiska dag 2
Aldrig någonsin har stockholmsskildraren Eugène Janssons måleri gått högre än idag. Hans stämningsfulla Månskenskväll ropades upp till 3.300.000 kr – ett jätterekord för konstnären. Helene Schjefbecks mästerverk Framför spegeln slutade på 7.200.000 kr. Totalt uppnåddes sex miljonnoteringar.

Läs mer

Höga priser på antikviteter

Klassiska dag 1
Över en halv miljon kronor betalades för salongsbordet från 1830-talets Berlin och 920.000 kr för de så kallade adelswärdska byråaårna. Det visade sig tydligt på dagens auktion att marknaden för antikviteter för närvarande är mycket stark. Den höga kvaliteten på föremålen samt de många fina och intressanta provenienserna bidrog naturligtvis också till dagens höga priser.

Läs mer

Inför Klassiska våren 2012

Det är 150 år sedan den banbrytande finlandssvenska konstnären Helene Schjerfbeck föddes. På Stockholms Auktionsverk finns denna gång mästerverket Framför spegeln av hennes hand. Intressanta provenienser är ett annat tungt tema på visningen.

Läs mer

Karin Broos - hetaste konstnären i Sverige nu!

Nutida våren 2012
Karin Broos är utan tvekan den senaste klart lysande stjärnan på den svenska nutida konstens stjärnbeströdda himmel! Hennes vemodsfulla ögonblicksbilder uppnådde det ena rekordpriset efter det andra på dagens auktion.

Läs mer

Inför Nutida våren 2012

Vårens Nutida har fokus på det glada 80-talet, ett årtionde som betytt mycket för dagens samtida konstnärer. Här finns konst av all de som var stora då – Ola Billgren, Rolf Hanson, Peter Dahl, Dick Bengtsson och Torsten Andersson för att nämna några.

Läs mer

Moderna dag 2

4.040.000 kr för Ragnar Sandberg – stort rekord! Köpglädjen var stor på dagens auktion och många höga priser uppnåddes för de eftertraktade konstverken.

Läs mer

Moderna dag 1

Jämn och stabil prisbild för modernt konsthantverk. Få återrop! Utländska köpare visar stort intresse för svenskt 1900-talskonsthantverk.

Läs mer

Inför Moderna våren 2012

Vårens Moderna innehåller verk av sällsynt hög kvalitet av svenska modernister. Här finns alla de kära namnen som Hjertén, Grünewald, GAN, Sandberg, Kylberg, Hjorth med flera. Ovanligt i Sverige är ett collage av tyske mästaren Kurt Schwitters. På konsthantverkssidan hittar vi föremål med proveniens Ingmar Bergman och Käbi Laretei samt en sittgrupp designad av Axel Einar Hjorth för den så typiska svenska sportstugan!

Läs mer
11–20 av 25