Världsrekord för kinesiska nickedockor!

Ett par kinesiska så kallade nickedockor såldes idag på Stockholms Auktionsverk för 1.380.000 kr - ett nytt världsrekord för denna typ av föremål!

Kinesiska nickedockor

Dessa tredimensionella 70 cm höga mästerverk från 1780-talet är fascinerande. De föreställer en gammal ämbetsman och hans hustru och är mycket realistiskt utförda av en kinesisk skulptör, som till skillnad från sina europeiska kollegor inte eftersträvade ett insmickrande ansikte. För att förhöja illusionen har mannen försetts med riktigt hår och skägg, båda har rörliga händer och huvuden som behagfullt nickar fram och tillbaka (nr 2287, utrop 200-250.000 kr).

Den orientaliska avdelningen gick överlag mycket bra och sålde för hela 2 miljoner kr över utropet med många höga prisnoteringar och få återrop. Noterbart var också det stora antalet kinesiska köpare i auktionssalen.

På avdelningen Diverse såldes en ring i guld och hematit med graverat vapen för den polska ätten Radwan. Ringen har tillhört filosofen Friedrich Nietzsche och många ville vara med och bjuda på detta lilla föremål med den stora proveniensen. Utropet på 25.000 kr passserades snabbt och slutpriset blev 233.000 kr (nr 2531).

FAKTA Dag 3
Totalt utrop: 6,6 miljoner kr
Totalt sålt: 10,2 miljoner kr (inkl provision)
Totalt återrop: 15% (i värde)

Totalt dag 1-3
Totalt utrop: 49,6 miljoner kr
Totalt sålt: 58 miljoner kr (inkl provision)
Totalt återrop: 20% (i värde)