Moderna Dag 1

Modern design har vind i seglen! Idag klubbades modernt konsthantverk för 6 miljoner kr, vilket var exakt på utropet.

Stolar av Axel Einar Hjorth

Design, möbler & diverse

Auktionen inleddes såsom brukligt med avdelningen Svenskt Tenn och Josef Frank. Dessa föremål präglade av en tidlös klassisk stil är alltid lika populära både hos den svenska och internationella publiken. De båda vitlackerade sideboarden från 1950-talet såldes för totalt 318.500 kr (nr 15 och 16, utrop 60-80.000 kr vardera). Sittmöbler från samma firma är alltid eftertraktade och idag såldes två grupper med karmstolar för 31.850 kr resp 41.650 kr (nr 13 och 14, utrop 15-18.000 kr resp 20-25.000 kr).

De klassicistiska stolarna ritade 1927 av Axel Einar Hjorth för det på sin tid mycket uppmärksammade hotell Carltons stora entréhall väckte stort intresse och livlig budgivning. Slutpriset för dessa vackra möbler blev 94.300 kr samt 92.000 kr (nr 60 och 61, utrop 40-45.000 kr paret). Den funktionalistiska möbelgruppen som prydde vår foajé under visningen ritade Hjorth endast tre år efter möblerna för hotell Carlton, 1930, för konditori Tösses filial på Banérgatan 7 i Stockholm. Den mycket speciella takarmaturen som ingick i möbelgruppen ropades upp till 122.500 kr (nr 63, utrop 15-18.000 kr).

Två stycken "Ägget" av Arne Jacobsen fanns med i auktionen. Den ena, klädd i brunt skinn, ropades in för 73.500 kr (nr 103, utrop 30-40.000 kr) och den andra i svart skinn såldes ett par nummer senare för 67.000 kr (nr 110, utrop 30-40.000 kr). Preben Fabricius & Jörgen Kastholms "Scimitar chair", är ett eftertraktat inredningsobjekt och slutpriset blev här 85.750 kr (nr 139, utrop 60-70.000 kr).

Textilier & mattor

 Noll återrop blev det på mattavdelningen på dagens auktion och i vissa fall hamnade slutpriserna långt över utropet. Som exempel kan nämnas avdelningens första nummer en 1920-talsmatta i flossa från Konstfliten som ropades in för totalt 51.500 kr (nr 201, utrop 5-6.000 kr). En rölakanmatta signerad Sigvard Bernadotte och med proveniens Utrikesdepartementet gick till en köpare i USA för 64.000 kr (nr 214, utrop 8-10.000 kr).

Silver & smycken

Det var auktionspremiär för prins Carl Philips bestick och slutpriset blev 27.000 kr för uppsättningen matbestick på 50 delar (nr 274, utrop 25-30.000 kr). Kunglig anknytning har också det söta halsbandet och örhängena med margueriter från Georg Jensen ritat 1940 (drottning Margarethes födelseår) - omåttligt populärt i Danmark under krigsåren. Slutpriset blev denna gång 9.800 kr (nr 299, utrop 5-6.000 kr).

Keramik

Vi hade denna höst fått in en mycket fin samling farstagods av bästa kvalitet och dessa föremål gick som väntat till höga priser. Intresset för den fina svenska 1930-, 40- och 50-talskeramiken är mycket stort även internationellt, inte minst i USA. En urna med lock på fyra fötter av Wilhelm Kåge glaserad i turkost och brunt fick slutpriset 38.000 kr (nr 356, utrop 15-18.000 kr) och nr 366, en vas på tre fötter av Wilhelm Kåge från 1959 med glasyr i brunt och grönt såldes för 39.200 kr (utrop 12-15.000 kr).

Glas

Högst betalt på glasavdelningen blev det för Edvard Halds sällsynta skål "Kaktusutställningen" från 1927 med graverad dekor av moderiktiga kvinnor i knäkorta kjolar och shinglat hår samt katusar - växten på modet! Utropspriset fördubblades och med provisioner blev köpesumman 135.000 kr (nr 442, utrop 50-70.000 kr). Utländskt glas rönte stort intresse på dagens auktion och många telefoner var uppkopplade. Det franska emaljmålade glaset från firma Daum från tidigt 1900-tal är just nu mycket eftertraktat med köpare från hela världen. En vas med landskapsmotiv, "paysage de verre", ropades upp från utropet 10.000 kr till 73.500 kr med provisioner (nr 516). Överraskande högt blev slutpriset för en vas från Venini med dekor av rutor i gulbrunt och turkos, 80.000 kr (nr 525, utrop 10-12.000 kr).

Alla slutpriser ovan är angivna inklusive köparprovisionen.

Auktionen fortsätter med svenskt och utländskt måleri och skulptur i morgon onsdag med start kl 12.

FAKTA Dag 1

Design, möbler och konsthantverk

Totalt utrop: 6.000.000 kr

Totalt sålt: 7.350.000 kr (inkl köparprovision)

Totalt återrop: 16%