Klassiska dag 4

Noshörningshorn från 1600-talet sålt för 2.8 miljoner kr!

Nr 3405 Noshörningshorn

Diverse
Klassiska auktionens sista dag bjöd på en hel del överraskningar. På diverseavdelningen ropades ett bordsur i form av en jordglob upp från 20.000 kr till 320.000 kr (nr 3302). Detta intressanta objekt från det 1800-talets Osmanska rike lockade budgivare från hela världen. En ushepti (votivfigur från Egypten) från 21:a dynastien, dvs 1000-talet före Kristus överraskade publiken med att klubbas för 150.000 kr (nr 3361, utrop 6-8.000 kr). Den vackra färgen och den fina kvaliteten är förklaringen till det stora internationella intresset och det höga slutpriset.

Orientaliskt konsthantverk & keramik
Många höga prisnoteringar uppnåddes på ovanstående avdelning. Intresset för orientaliskt konsthantverk och keramik är idag mycket stort och köpare från hela världen fanns med under auktionen både i salen och per telefon. En bägare i noshörningshorn, tillverkad i Kina under Kangxi (1662-1722), hade redan tidigt under visningen tilldragit sig ett mycket stort intresse. Det intrikata hantverket med skuren och genombruten reliefdekor av berglandskap, pinjeträd och figurer visade sig vara ett hett eftertraktat objekt och budgivningen slutade på 2.8 miljoner kr,  vilket blev auktionens sjätte miljonnotering (nr 3405, utrop 400-500.000 kr). En målning på siden av okänd konstnär, också från Kina, föreställande tvättandet av den vita elefanten klubbades för 340.000 kr (nr 3408, utrop 30-35.000 kr). Fyra stycken tallrikar i porslin med Youngzhens märke och dekor i famille rose ropades upp från utropet 20.000 kr till 650.000 kr (nr 3449) och med detta goda resultat avslutades vårens Klassiska auktion!

FAKTA Dag 4
Diverse
Totalt utrop: 1.2 miljoner kr
Totalt klubbat: 1.7 miljoner kr
Totalt återrop: 9% (i värde)

Totalt utrop: 4.7 miljoner kr
Totalt klubbat: 7.5 miljoner kr
Totalt återrop: 10% (i värde)

FAKTA Dag 1-4
Totalt utrop: 67 miljoner kr
Totalt klubbat: 55 miljoner kr
Totalt återrop: 24% (i värde)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på
tel 08-453 67 84 eller anna.hamilton@auktionsverket.se