Klassiska dag 2

Kärleksnymf av Anders Zorn klubbades för 7 miljoner kr och ett nytt rekord för ett verk av Axel Törneman blev det då Nattcafé från 1905 klubbades för 2.7 miljoner kr.

Läs mer

Klassiska våren 2011

Detta är visningen du inte vill missa! Toppnumret är en akvarell av Zorn, Kärleksnymf, utförd så tidigt som 1885. Kärleksnymf är den största akvarell Zorn utfört och faktiskt hans första nakenstudie i helformat. Också ramen är unik, målad av honom själv. Utropet på denna nationalklenod är 8.000.000-10.000.000 kr.

Läs mer

Stockholms Auktionsverk satsar stort på fotografi

En ny specialauktion har sin premiär på Stockholms Auktionsverk denna vår - Fotografi. Trenden är tydlig både i Sverige och internationellt, det har väl ingen missat - fotografi är ett hett och efterfrågat område.

Läs mer

Moderna dag 2

På dagens auktion för svensk och utländsk konst visade marknaden att förväntningarna för de svenska modernisterna varit alltför höga.

Läs mer

Moderna dag 1

450.000 kr för paret sideboard av Svenskt Tenn! Design från 1950-talet är hett eftertraktat på auktion.

Läs mer
21–30 av 37