Strålande tider för svenskt måleri

Den svenske expressionisten Leander Engströms målning klubbades på dagens auktion för 2.200.000 kr (2.700.000 kr med provision). Prisbilden var mycket stabil, efterfrågan stor, köparna många och återropen överraskande få!

Läs mer

Moderna Dag 1

Modern design har vind i seglen! Idag klubbades modernt konsthantverk för 6 miljoner kr, vilket var exakt på utropet.

Läs mer

Inför Moderna hösten 2011

Moderna, med ett rikt utbud av svenska modernister och konsthantverk, möbler och design. I auktionen ingår också Bengt Helins samling.

Läs mer

Åke Andréns samling - bland hojar och landskap

Åke Andrén är bankmannen från Värnamo som idag sålde sin konstsamling. Behållningen går oavkortat till en stiftelse vars syfte blir att årligen utdela ett arbets- och resestipendium till en yngre konstnär i Sverige.

Läs mer

Fashion & Lifestyle hösten 2011

Nästa vecka är det återigen dags för succén Fashion & Lifestyle på Stockholms Auktionsverk! Här finns kläder och accessoarer från hela 1900-talet och fram till idag. Läs mer

Bokkvalitén våren 2011

Läs mer
11–20 av 37