Ryske mästaren Aivazovsky såld för 8.275.000 kr!

Spänningen var stor när auktionens toppnummer, av den ryske mästaren Aivazovsky skulle gå under klubban på andra dagen av Klassiska auktionen. Målningen hade på 1950-talet betalat en tandläkarräkning och har sedan dess befunnit sig i en liten by i Norge. Idag såldes den för 8.275.000 kr. Ett par timmar tidigare såldes Carl Larssons "mesta" julakvarell Brita med julljus för 5.975.000 kr.

Läs mer
1–1 av 1