Ryske mästaren Aivazovsky såld för 8.275.000 kr!

Spänningen var stor när auktionens toppnummer, av den ryske mästaren Aivazovsky skulle gå under klubban på andra dagen av Klassiska auktionen. Målningen hade på 1950-talet betalat en tandläkarräkning och har sedan dess befunnit sig i en liten by i Norge. Idag såldes den för 8.275.000 kr. Ett par timmar tidigare såldes Carl Larssons "mesta" julakvarell Brita med julljus för 5.975.000 kr.

Läs mer

Klassiska hösten 2011

Den tjänade som betalning för en tandläkarbehandling i början av 1950-talet. Nu går den på auktion med utropet 4 miljoner kr! Den ryske världsberömde konstnären Ivan Aivazovskys praktfulla Sunset over the Great Lavra har befunnit sig i en liten by i Norge de senaste decennierna och har nu sensationellt återupptäckts.

Läs mer

Inför Nutida hösten 2011

Två unika verk från 1970-talets kreativa konstperiod är höjdpunkterna på höstens Nutida - ett svenskt och ett internationellt.

Läs mer
1–10 av 37