Världsrekord för svenskt måleri

Klassiska dag 2
Anders Zorns mästerverk Sommarnöje klubbades idag på Stockholms Auktionsverk för rekordsumman 26 miljoner kr. Det är det högsta pris som någonsin betalats för ett svenskt konstverk och det dyraste objekt som sålts på auktion i Sverige.

Anders Zorn, Sommarnöje

Sommarnöje utfördes på Dalarö sommaren 1886 av en ung, lycklig och nygift Zorn och det är hustrun Emma som avbildas på bryggan. I roddbåten sitter lotsen Gustaf Dahlström (på sin tid kallad "vackre lotsen") redo att hjälpa Emma ned i båten (nr 2075, utrop 8-10 milj kr). Zorn anses vara en av världens främsta akvarellister och hans teknik att avbilda vattnets speglingar och skiftningar är oöverträffad i detta svåra medium. Konstverket inköptes av en privatsamlare.

Svenskt måleri och skulptur

Auktionen inleddes dock med ett nytt prisrekord, om än på en något lägre nivå. Ett inlevelsefullt porträtt i olja av Axel Fridell föreställande konstnärskollegan Einar Forseth ropades upp från utropet 20.000 kr till 190.000 kr (nr 1980).
En härlig sommarbild av Carl Wilhelmson från Fiskebäckskil, som säkert fick många att känna längtan efter en solig sommardag på västkusten, klubbades för 350.000 kr (nr 1995, utrop 300-400.000 kr). Friluftsmåleriet var uppskattat och när den ljuvliga sommarbilden av Gottfrid Kallstenius kom upp på staffliet ville många vara med och bjuda. Klubban föll slutligen vid 440.000 kr (nr 2003, utrop 300-350.000 kr).

Mer svenskt naturmåleri! Dagens första miljonnotering uppnåddes med Helmer Osslunds stämningsfulla Vårafton bakom Kiruna. Efter en mycket lång budgivning föll klubban vid 1.6 miljoner kr (nr 2004, utrop 700-800.000 kr).
Den magnifika regentlängden utförd av Ulrica Fredrika Pasch omkring 1785 köptes för 650.000 kr av Nationalmuseum med medel från Stiftelsen Hedda och N.D. Qvists minnesfond. Målningen kommer att ingå i Statens Porträttsamling (nr 2066, utrop 500-600.000 kr).

Dagens tredje miljonnotering blev ännu ett verk av Anders Zorn när oljemålningen Vått klubbades för 2.2 miljoner kr (nr 2099, utrop 2-2.5 miljoner kr). En blåsig sommardag avbildad av Carl Larsson gick strax därefter under klubban en bit under utrop för 950.000 kr (nr 2111, utrop 1.2-1.5 miljoner kr). Ingen auktion utan Bruno Liljefors och så även denna dag! Landskap i aftonstämning med räv och sjöfåglar klubbades för exakt 1 miljon kr, även det en bit under utropet på 1.2 miljoner kr (nr 2152).

Utländskt måleri och skulptur inklusive rysk konst och konsthantverk

En stabil prisbild för det äldre måleriet kunde skönjas på dagens auktion. Det finns ett stort internationellt intresse för det äldre religiösa måleriet och stilleben. Som exempel kan nämnas ett fruktstilleben av Il Spadinofrån början av 1700-talet som ropades upp av flera budgivare i telefon från utropet 125.000 kr till 340.000 kr (nr 2265).

Ett barnporträtt i rödkrita av 1700-talskonstnären Jean Baptiste Greuze gav anledning till en intensiv budgivning och priset blev slutligen 950.000 kr (nr 2326, utrop 250-300-000 kr).

Marknaden för rysk konst och konsthantverk har sannerligen återhämtat sig. Priserna på denna avdelning blev överlag höga med ytterst få återrop. En ovanlig oval ikon från 1600-talet i 1400-talsstil klubbades för 390.000 kr (nr 2458, utrop 100-150.000 kr). En fotografiram i tvåfärgat guld och bovenit av firma Fabergé ropades upp från 200.000 kr till 800.000 kr (nr 2470). Flera målningar steg långt över utrop, tex In the fruit garden av Nikolai D. Milliotti som klubbades för 875.000 kr (nr 2472, utrop 150-200.000 kr) och ett vinterlandskap av Nikolai N. Dubovskoi för 725.000 kr (nr 2471, utrop 300-400.000 kr). Det totala återropet var 2% i värde på den ryska avdelningen.

FAKTA
Svenskt måleri och skulptur
Totalt utrop: 27.3 miljoner kr
Totalt klubbat: 42.8 miljoner kr
Totalt återrop: 8%

Utländskt måleri och skulptur (inklusive rysk konst och konsthantverk)
Totalt utrop: 8.8 miljoner kr
Totalt klubbat: 10.6 miljoner kr
Totalt återrop: 18%

Auktionen fortsätter i morgon fredag 4 juni med avdelningarna Diverse, Silver & Smycken, Textilier & Mattor

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på
tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se.