Nyväckt intresse för antikviteter av hög klass

Klassiska dag 1
Antikviteter och konsthantverk av hög kvalitet och god proveniens nådde på dagens auktion höga priser och marknaden tycks ha stabiliserat sig sedan förra årets auktion. Intresset är idag återigen stort för vackra antikviteter.

Byrå, Nils Petter Stenström

Möbler, speglar, ur

Möbelavdelningens första nummer, en charmig liten gustaviansk byrå signerad Jacob Sjölin, Köping, drog direkt iväg från utropet 50.000 kr till 120.000 kr. Det magnifika konsolbordet i tidig rokoko med rikt skuren dekor, ovanligt för att vara svenskt, klubbades strax därefter för 155.000 kr (nr 1504, utrop 100-125.000 kr). En mycket vacker höggustaviansk byrå av Nils Petter Stenström klubbades för 355.000 kr (nr 1512, utrop 300-350.000 kr). Dagens två stora överraskningar var nog de två kabinettskåpen. Det ena ett islamiskt arbete med rika inläggningar från omkring år 1900, som drog iväg från utropet 18.000 kr till slutpriset 250.000 kr (nr 1526) och det andra ett 1600-talsskåp från Mellaneuropa som efter en lång och livlig budgivning slutade på 400.000 kr (nr 1529, utrop 30-35.000 kr). Den unikt stora salongsgruppen signerad Melchior Lundberg, en av flera poster på denna auktion med proveniens familjen Grill, klubbades för 280.000 kr (nr 1584, utrop 300-400.000 kr).

Vackra och speciella bordsur hittar alltid sina köpare. Två stycken tyska 1600-talsur klubbades för 120.000 respektive 190.000 kr (nr 1665, 1666, utrop 20-25.0000 kr samt 40-50.000 kr). Det vackra elefanturet i Louis XV klubbades precis därefter för 170.000 kr (nr 1668, utrop 80-100.000 kr).

Europeisk keramik

Svensk 1700-talsfajans från Marieberg och Rörstrand har ett speciellt skimmer kring sig och ett skrivställ med polykrom dekor tillverkat 1778 vid Marieberg hittade sin köpare på 40.000 kr vilket var dubbla utropet (nr 1745). Stort internationellt intresse råder för porslin från Meissen och Sèvres och priserna blir höga. 9 stycken s k "Devisenkinder", tillverkade vid Meissen, gick till utlandet för 60.000 kr (nr 1775, utrop 30-40.000 kr) och en écuelle från Sèvres 1758 klubbades efter en lång budgivning för 32.000 kr (nr 1800, utrop 4-5.000 kr).

Orientaliskt konsthantverk och keramik

Det råder stor internationell efterfrågan på orientaliskt konsthantverk och keramik vilket naturligtvis märks på slutpriserna. Som exempel kan nämnas en kinesisk kanna i gröntonad jade som snabbt ropades upp till 190.000 kr och därmed gick tillbaka till hemlandet (nr 1834, utrop 8-10.000 kr).

Kinesiskt kompaniporslin (dvs tillverkat för den europeiska marknaden) når även det idag höga priser. Avdelningens höjdpunkt var de två fantastiska vinkylarna ur Carl Gustaf Tessins servis från omkring 1755 dekorerade med det tessinska hjärtvapnet. Dessa kulturhistoriskt mycket intressanta porslinspjäser ropades snabbt in av en svensk samlare för 200.000 kr (nr 1893, utrop 200-250.000 kr).

Porslin i famille rose betalas högt nu och speciellt det med påfågeldekor. En terrin med lock och fat klubbades t ex för 150.000 kr (nr 1898, utrop 100-120.000 kr) och ett fat med likadan dekor klubbades för 50.000 kr (nr 1899, utrop 25-30.000 kr).

FAKTA Dag 1
Totalt utrop: 9.3 miljoner kr
Totalt sålt: 10.4 miljoner kr
Totalt återrop: 14%

Auktionen fortsätter i morgon torsdag 3 juni med svenskt och utländskt måleri och skulptur.