Kronprins Gustavs (III) lekvagn klubbad för 300.000 kr

Klassiska dag 3

Kronprins Gustavs (III) lekvagn

Diverse

Diverseavdelningen bjöd, på Stora Kvaliténs tredje och sista dag, på sedvanliga överraskningar. Barocken verkar vara på uppgång. En guldvåg med viktsatser från barocktidens Holland ropades efter en livlig budgivning med flera internationella telefonlinjer uppkopplade in för 47.000 kr (nr 2510, utrop 5-6.000 kr). En jordglob, även den holländsk och tidigt 1600-tal, klubbades för 400.000 kr (nr 2542, utrop 80-100.000 kr) och ett kabinettskåp i barock fanerat med diverse olika träslag steg snabbt från utropet 10.000 kr till 80.000 kr (nr 2565, utrop 10-12.000 kr). Avdelningens höjdpunkt var den kulturhistoriskt mycket intressanta lilla lekvagnen från omkring 1750 i böljande rokoko, som tillhört kronprins Gustav (III). Flera budgivare ville vara med och bjuda på denna intressanta pjäs och klubban föll slutligen vid 300.000 kr (nr 2536, utrop 150-175.000 kr).

Silver och smycken

Silveravdelningen var mycket välfylld denna gång och här fanns en mängd intressanta pjäser. Under nummer 2598 fanns en tumlare, tillverkad av de 32 g silver som blev den enda utdelningen vid ett stort gruvprojekt på 1770-talet. 100 finansiärer bildade ett bolag med 100 lotter för att bryta silver och år 1779, alltså efter nästan 10 år, delades det utvunna silvret upp och totalt rörde det sig då om ca 3 kg. Tumlaren, tillverkad i Torneå och beställd av rådmannen Christian Fabricius, köptes idag in av Silvermuseet i Arjeplog för 38.000 kr (utrop 25-30.000 kr). En dryckeskanna, tillverkad av Erik Månsson Schmidt i slutet av 1600-talet klubbades för 95.000 kr (nr 2656, utrop 100-120.000 kr). En sk "pomander" dvs en balsambössa från sent 1600-tal, ett intressant föremål, som sällan syns i auktionssammanhang mer än dubblade sitt utrop på 20.000 kr och klubbades för 48.000 kr (nr 2713).

På smyckeavdelningen klubbades bl a ett par mycket vackra örhängen med en droppformad orientalisk pärla och rosenstensslipade diamanter för 55.000 kr (nr 2760, utrop 20-25.000 kr) och en ring i vitguld med en briljant på ca 3,60 ct för 98.000 kr (nr 2816, utrop 80-100.000 kr). Frackuret i platina med rubiner och briljanter från Tiffany&Co, 1920-tal, klubbades för 70.000 kr (nr 2849, utrop 70-80.000 kr).

Textilier och mattor

Prisbilden för mattor är stabil och mattor av god kvalitet klubbas till höga priser. En stor antik Täbris ropades upp från 30.000 kr till 90.000 kr och en antik Kirman Raver med mytologisk figurkomposition såldes slutligen för 250.000 kr (nr 2904, utrop 250-300.000 kr).

FAKTA Dag 3
Totalt utrop: 8 miljoner kr
Totalt klubbat: 7.1 miljoner kr
Totalt återrop: 20%

FAKTA Totalt dag 1-3
Totalt utrop: 53 miljoner kr
Totalt klubbat: 71 miljoner kr
Totalt återrop: 12%

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller anna.hamilton@auktionsverket.se.