Grafik

Grafik säljs på auktionerna: Moderna, Nutida, Klassiska, Böcker, Kartor & Handskrifter samt på våra onlineauktioner i Magasin 5.

David Hockney

Huvudsakligen säljer vi högklassig internationell grafik av konstnärer som Picasso, Miro, Chagall, Matisse och Warhol. Ofta har vi också förmånen att sälja grafik av äldre mästare som Rembrandt, Dürer och Goya.

Här är några anmärkningsvärda noteringar från föregående säsongers auktioner:
Henri Matisse Jazz komplett portfölj med pochoirtryck efter collage 1.700.000 kr
Edvard Munch Kiss in the Field, träsnitt 1.450.000 kr
Pablo Picasso Faune dévoilant une Femme, akvatint och etsning 420.000 kr
Marc Chagall Roméo et Juliette, färglitografi 210.000 kr
Andy Warhol Mick Jagger färgserigrafi 180.000 kr
Joan Miro La Femme des Sables etsning, färgakvatint och carborundum 130.000 kr
Rembrandt Harmensz van Rijn Abraham caressing Isaac, etsning 100.000 kr
Axel Fridell Mr Simmons, torrnål 100.000 kr
Anders Zorn Mary, etsning 46.000 kr

Vi söker alltid verk av bland andra Olle Baertling, Ola Billgren, Carl Larsson, Axel Fridell, Anders Zorn, Francis Bacon, Banksy, Miquel Barcelo, Jean-Michel Basquiat, Georges Braque, Alexander Calder, Marc Chagall, Christo, Eduardo Chillida, Antoni Clavé, Salvador Dalí, Sonia Delaunay, Paul Delvaux, Jim Dine, Jean Dubuffet, Albrecht Dürer, Max Ernst, Maurice Esteve, Lucio Fontana, Sam Francis, Paul Gauguin, Francisco Goya, Richard Hamilton, Keith Haring, Hans Hartung, Stanley William Hayter, Damien Hirst, David Hockney, Friedensreich Hundertwasser, Jasper Johns, Asger Jorn, Willem de Kooning, Fernand Léger, Roy Lichtenstein, René Magritte, Man Ray, Marino Marini, Henri Matisse, Joan Miró, Edvard Munch, Pablo Picasso, Serge Poliakoff, Robert Rauschenberg, Rembrandt, James Rosenquist, Ed. Ruscha, Frank Stella, Rufino Tamayo, Antoni Tàpies, Henri de Toulouse-Lautrec, Andy Warhol, Eduard Wiiralt, Zao Wou-Ki

Kontakta vår expert

Fredrik Fellbom
tel 08-453 67 59
fredrik.fellbom@auktionsverket.se