Auktioner

Här kan du läsa om de stora auktioner som vi arrangerar vid Stockholms Auktionsverk varje säsong.

Utöver dessa auktioner arrangerar även exklusiva specialauktioner och ett brett urval av andra evenemang. Du håller dig uppdaterad genom vår kalender som du självfallet även enkelt kan prenumerera på. Du vill ju inte missa något! Varmt välkommen till säsongens auktioner vid Stockholms Auktionsverk.

Stockholms Auktionsverk

Moderna

Först ut av de stora auktionerna under säsongen är Moderna. Litet förenklat kan vi säga att vi här säljer konst, design och konsthantverk från 1900-talets början.

Läs mer
visning Nutida 2

Nutida

Vid våra auktioner Nutida säljer vi konst, design och konsthantverk från efterkrigstid fram till vår egen samtid.

Läs mer
Visning Klassiska

Klassiska

Vår auktion Klassiska erbjuder varje säsong en enastående resa tillbaka genom seklernas prakt i den svenska och internationella konst- och kulturhistorien. Den rikedom av unika konst- och kulturskatter som här erbjuds till försäljning förbluffar säsong efter säsong.

Läs mer
Stadsauktion

Onlineauktioner

Onlineauktioner - varje dag, året runt. Inspirerande visningar i våra lokaler i Magasin 5 och vid Globen.

Läs mer
Systembolaget

Dryckesauktioner

Stockholms Auktionsverk erbjuder inte längre Dryckesauktioner. Vi hänvisar till www.systembolaget.se

Läs mer
Kartsamling

Böcker, Kartor & Handskrifter

Traditionen med bokauktioner är till och med äldre än Stockholms Auktionsverk och har från vårt grundande 1674 varit en viktig del av vår verksamhet och en tradition vi förvaltar med stolthet.

Läs mer
Fashion & Lifestyle

Fashion

Vår auktion Fashion, som inleder varje säsong, är mycket populär. Alla objekt visas på Nybrogatan 32 och klubbas online på www.auktionsverket.se/online

Läs mer