Örbyhus slott - en unik konstresa

Örbyhus slott

Örbyhus slott representerar det främsta inom svensk ­historia och inredningskonst. Örbyhus gods har rötter till äldre svensk medeltid och är fortfarande i privat ägo. Det nuvarande ­slottet, med flera våningar medeltida källarvalv, började byggas på 1400-talets mitt som privatgods av Gustav Vasas farfar, ­Johan Kristersson. Slottet ärvdes inom Vasafamiljen fram till 1600-talets början. Det var här Erik XIV satt fängslad och dog 1577. Under stormaktstiden byggdes slottet ut i den då moderna barocken. Praktfulla barocksalar, men även under 1800-talet tillbyggda och påkostade empirgemak i vitt och guld, präglar idag slottets inre.

Föreläsare: Jan OM Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, berättar om Örbyhus spännande historia och  visar slottet.

Tid: 4 maj

Pris: 1.450 kr