Dold symbolik

Alessandro Rosi, Rebecka vid brunnen

Kursstart: måndagen den 8 oktober

Den äldre konsten är ofta fylld med så kallad dold symbolik, allegoriska och mytologiska scener. Budskap som var lättolkade för tidigare epokers människor är ofta dolda för den moderna betraktaren, eftersom nycklarna och koderna saknas för att rätt kunna läsa av bilderna.

Till hösten 2018 startar nu på nytt Dold Symbolik del 1, med ett utökat innehåll. Vi kommer under 8 föreläsningar att fördjupa oss i symbolernas spännande värld. Vi startar i antikens mångbottnade hjältesagor och gudaberättelser, vars historier levandegjordes på tempelväggar, vaser och gravmålningar för att sedan fortsätta med Kristendomens fascinerande bildspråk under 1100-och 1200-talet och avsluta i 1600-talets komplicerande allegorier och bildkompositioner.

Kursen vänder sig till dig som vill få en inblick i och en grundläggande kunskap om den västerländska bildkonstens symbolvärld. Efter genomgången kurs, har du fått ”nycklar” som du sen kan använda när du betraktar bildkonstverk.

Föreläsare: Anna Konvicka, Jan OM Karlsson och Anna-Kaisa Öhgren
Plats: Grev Turegatan 55
Tid: 8 föreläsningar måndagar 18.00-20.00
Kursstart: vecka 41 måndagen den 8 oktober, uppehåll vecka 44 för höstlov
Kursavgift: 3800 kr