Design

Antikskolan - Ikoner inom design och formgivning

Kursstart: Torsdag 14 februari (v7).

Under 8 kurstillfällen går vi igenom modern design- och stilhistoria från Arts and Crafts och Art Nouveau via modernismens genombrott och Art Deco fram till idag.

Tyngdpunkten ligger på den tidiga modernismen med Bauhausskolan, gruppen de Stijl och funktionalismen samt 1950-talets europeiska formgivning i Sverige, Italien och Danmark. Vi utgår från möbler och arkitektur, men diskuterar även industridesign och konsthantverk som glas och textil.

Kursen ger dig grundläggande kunskaper i stilbegrepp, möbler och design från 1900-talets början till 2000-talet.

Föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren
Lokal: Grev Turegatan 55
Tid: 8 föreläsningar torsdagar kl 18.00-20.00
Kursstart: v. 7, 14 februari. Uppehåll vecka 9 för sportlov
Kursavgift: 4.200 kr
Kurslitteratur och material ingår