Antikskolan: Termin II, Rokoko - Historismen

Sengustavianska baljfåtöljer av Ephraim Ståhl

Kursstart: v 5.

Antikskolan ger dig nycklarna och koderna till tidigare epokers inredningar, möbler och konsthantverk. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska förmål varvas med specialföreläsningar och studiebesök.

Kursen är sammanlagt på två terminer och sträcker sig från antiken till slutet av 1800-talet. Termin II börjar med mitten av 1700-talet och rokokons inredningar och möbler. Vi fortsätter med gustavianskt, sengustavianskt och Karl Johan. Terminen avslutas med ”nystilarna” eller historismen på 1800-talets slut.Terminerna kan läsas var för sig.

Vi gör studiebesök på museer för att lära oss om möbelhistoria och på Stockholms Auktionsverk för studier i praktiken.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Jan OM Karlsson och Stina Odlinder Haubo

Lokal: Grev Turegatan 55

Termin II: Rokoko - Historismen

Tid: 12 föreläsningar onsdagar 18-20

Kursstart: Vecka 5 den 1 februari 2017. Uppehåll v. 9 och 15

Kursvagift: 4.950 kr

Kurslitteratur och inträden vid studiebesök ingår