Antikskolan

Sengustavianska baljfåtöljer av Ephraim Ståhl

Kursstart: v 5 - Onsdag 31 januari

Antikskolan ger dig nycklarna och koderna till tidigare epokers inredningar, möbler och konsthantverk. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar och studiebesök.

Kursen är sammanlagt på två terminer och sträcker sig från antiken till slutet av 1800-talet. Termin II börjar med rokokons konsthantverk. Vi fortsätter med gustavianskt, sengustavianskt och Karl Johan. Terminen avslutas med ”nystilarna” eller historismen på 1800-talets slut.

Terminerna kan läsas var för sig.

Vi gör studiebesök på museer och slott för att lära oss om möbelhistoria och på Stockholms Auktionsverk för studier i praktiken.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Jan OM Karlsson och Ulrica Häller
Lokal: Grev Turegatan 55
Termin Il: Gustavianskt - Historismen
Tid: 12 föreläsningar. Onsdagar kl. 18-20
Kursstart: v. 5 onsdagen den 31 januari. Uppehåll vecka 9 för sportlov och v. 14 för påsklov
Kursavgift: 4.950 kr
Kurslitteratur och inträden vid studiebesök ingår