Antikskolan - Stilhistoria från antiken till 1800-talet

Stilleben från Klassiska hösten 2014

Kursstart: Onsdag 2 oktober (v40)

Antikskolan ger dig nycklarna och koderna till tidigare epokers inredningar, möbler och konsthantverk. Föreläsningarna handlar om stilar, grundbegrepp och för varje epok specifika objekt.

Kursen startar med antiken och centrala begrepp som ständigt återkommer i västerländsk stilhistoria. Medeltiden studerar vi på Historiska museet och fortsätter sedan med renässansen både i Italien och Nordeuropa. Vi lär oss om  barocken från slottet Versailles till Fredrik I:s tid, och senbarocken i Sverige. I kronologisk ordning behandlas sedan rokokon, den gustavianska epoken samt Karl Johan, empire och 1800-talets nystilar..

Efter avslutad kurs skall man kunna identifiera och datera olika historiska stilar och känna till de specifika kännetecken som präglar respektive stil. Man får även baskunskap i material, tekniker och märkningar av möbler och konsthantverk.

Föreläsare: Jan O.M. Karlsson, Anna-Kaisa Öhgren och Ulrica Häller
Lokal: Grev Turegatan 55
Tid: 10 föreläsningar onsdagar 18.00-20.00
Kursstart: 2 oktober uppehåll vecka 44 för höstlov
Kursavgift: 4950 kr
Kurslitteratur och material ingår