1900-talets design

Från Moderna v15

Kursstart: v 7.

Under tio kurstillfällen går vi igenom modern design- och stilhistoria från Art Nouveau via modernismens genombrott fram till idag. Kursen ger dig grundläggande kunskaper i stilbegrepp, möbler och design från 1900-talets början till 2000-talet. Studiebesök på Stockholms Auktionsverk ger oss möjlighet att studera föremål i praktiken.

Föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren

Lokal: Grev Turegatan 55

Tid: 10 föreläsningar tisdagar 18-20 samt ett studiebesök på en lördag

 Kursstart: Vecka 7 den 14 februari 2017, uppehåll v. 9, 15 och 16.

Kursavgift: 4.250 kr. Kurslitteratur och studiebesök ingår