Arkitektur i Stockholm - 1900-tal

Stockholmsvy efter Bleuler

Datum: torsdagarna den 11 och 18 oktober

I centrala Stockholm kan man, inom en radie av mindre än 1 km, se exempel på betydelsefulla byggnadsverk av våra mest kända arkitekter från de senaste 120 åren. Många av dessa byggnader har blivit välkända landmärken och har en given plats bland 1900-talets internationella arkitekturhistoria.

Under två tillfällen vandrar vi genom Stockholm City och bekantar oss med olika betydelsefulla byggnader från denna period. Under dagarna lär vi oss vad som är särskiljande för 1900-talets olika arkitekturstilar genom att studera fasader och utsmyckningar.

Föreläsare och arkitekturguide: Jan OM Karlsson
Plats: Samling vid Karl XII:s staty i Kungsträdgården
Tid. Torsdagarna den 11 och 18 oktober 10.00 – 12.00
Kursavgift: 950 kr